Brusel poslal list Matečnej, aby vysvetlila dotácie pre Talianov a Švecová nevie o manipulácii pri prideľovaní spisov na Najvyššom súde
Poľnohospodárska platobná agentúra musí vysvetliť, akým spôsobom posielala peniaze Talianom na východnom Slovensku.

Európska komisia žiada od Slovenska vysvetlenie, ako posielalo dotácie z eurofondov firmám blízkym talianskym podnikateľom na východe Slovenska.

„Európska komisia zaslala list Poľnohospodárskej platobnej agentúre so žiadosťou o vysvetlenie podozrení týkajúcich sa zneužívania fondov EÚ v oblasti poľnohospodárstva,” potvrdila Ingrid Ludviková, hovorkyňa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Dodala, že akékoľvek podozrenia a obvinenia z nesprávneho nakladania s prostriedkami EÚ berú vážne.

Predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová nedisponuje informáciami o manipulácii pri prideľovaní spisov.

Uviedla to v reakcii na medializované informácie, že by smrť novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky mohla súvisieť s konaním justičnej mafie, ktorá ovládla Najvyšší súd.

„Ak by pani predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová disponovala informáciami o manipulácii s prideľovaním spisov, okamžite by sa obrátila na orgány činné v trestnom konaní,“ uvádza sa v písomnom stanovisku Švecovej, ktoré poskytla hovorkyňa súdu Alexandra Važanová.

Predsedníčka súdu vysvetlila, že prideľovanie spisov sa realizuje prostredníctvom elektronickej podateľne, je náhodné a nemožno ho ovplyvniť. Rovnako zdôraznila, že poskytla v tejto veci orgánom činným v trestnom konaní plnú súčinnosť.

Publicista Radovan Bránik vo štvrtok v rozhovore pre český spravodajský server uviedol, že smrť novinára Kuciaka podľa jeho presvedčenia nesúvisí s pôsobením talianskej mafie na Slovensku, ale novinár doplatil na to, že sa neopatrne dotkol masívnej korupcie na jednom z kľúčových slovenských súdov.

„Ide o manipulácie s prideľovaním spisov na jednom z kľúčových súdov na Slovensku. Vznikla tam kasta firiem, ktorá žije z nepochopiteľných rozsudkov,“ uviedol Bránik, podľa ktorého je malá časť sudcov kúpená. „Vznikol okolo toho priemysel, ktorý vygeneroval desiatky rozsudkov a tie umožnili získať úzkej skupine ľudí závratný majetok. Vznikol štát v štáte,“ skonštatoval publicista.

Policajný prezident Tibor Gašpar v rámci štvrtkovej tlačovej konferencie uviedol, že polícia sa začína zaoberať podozreniami ohľadom Najvyššieho súdu. „Potvrdím, že bolo podané trestné oznámenie zo strany pána novinára v tejto veci, že by to súvis mohlo mať. Vykonávajú sa vyšetrovacie úkony v tomto smere,” uviedol Gašpar.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies