Buď reforma Eurozóny bude do júna 2018 alebo priznajme, že na to nemáme. Vyplýva zo slov Bruna Le Maire

French Finance Minister Bruno Le Maire (R) addresses a joint press conference with Germany's interim Finance Minister Peter Altmaier following their meeting at the Economy Ministry in Paris on January 18, 2018. / AFP PHOTO / ERIC PIERMONT (Photo credit should read ERIC PIERMONT/AFP/Getty Images)

Prestaňte hovoriť, začnite sa rozhodovať. Toto je kľúčové posolstvo, ktoré vysiela francúzsky minister hospodárstva Bruno Le Maire a nielen to. Chce tento týždeň mať zásadnú schôdzu ministrov financií Eurozóny- prvé stretnutie Euroskupiny, ktorému predsedá jeho nový prezident, portugalský Mário Centeno . Informuje vo svojom sprostredkovanom rozhovore s francúzskym agilným ministrom POLITICO

Bruno Le Maire jeden z najbližších mužov Emmanuela Macrona. Mario Centeno v mnohom vďačí za svoje zvolenie Francúzsku. Šikovná dohoda resp. kartel južných krajín Eurozóny z leta 2017,  ku ktorému sa na poslednú chvíľu nakoniec pridalo aj Francúzsko umožnilo Centenovi ako jednému z mála socialistov získať závažný post v hierarchii EÚ, ktorú pevne držia v rukách ľudovci.

Francúzsko si pýta svoje späť!

Reforma Eurozóny do júna!

“Bloky zabraňujúce skutočnej reforme eurozóny sú už takmer desať rokov známe a nič sa nepodarilo ,” povedal Le Maire v rozhovore pre POLITICO koncom štvrtku, chvíľku po stretnutí s nemeckým kolegom Petrom Altmaierom v Paríži.

Francúzsky minister v tom má jasno. Teda aspoň v postupnosti:

Francúzsko a Nemecko sa musia dohodnúť ; potom môžu diskutovať o svojej dohode s ďalšími dvoma hospodárskymi silami v eurozóne, Talianskom a Španielskom; a napokon musí byť reforma prijatá a schválená zostávajúcimi 15 členmi.

Le Maire povedal:

” Chcem, aby sa prijali politické rozhodnutia. Nie som tu, aby som blabotal. Nemôžeme si dovoliť bláboliť, keď je to tak naliehavé, aby sme eurozónu dostali na ďalšiu úroveň. “

Hovoriac vo svojej rozsiahlej kancelárii s výhľadom na Seinu vo východnej časti Paríža pred pár dňami, Le Maire sa spolu s Altmaierom dohodol v tých  pár okamihov rozhovoru, že Francúzsko a Nemecko sa do júna tohto roku dohodnú na troch hlavných a sporných témach diskusie:

Dokončenie bankovej únie eurozóny a o harmonizácii daní z príjmov právnických osôb.

“Ak sa nám v týchto troch mesiacoch nepodarí posunúť dopredu, v skutočnosti to znamená, že nemáme záujem o ďalší pokrok,” odpovedal Le Maire, keď sa ho opýtali, či je júnový termín realistický.

Júnový termín je dôležitý aj pre Emmanuela Macrona. V júni ma europarlament rozhodnúť o spôsobe vlastných volieb.

Bez politickej reformy Eurozóny, nemôže vzniknúť druhá komora Europarlamentu. Lepšie povedané jej prvá, tá skutočná Poslanecká snemovňa Europarlamentu postavená na jediných a celoeurópskych kandidátkach. Všetko má svoju logiku a s touto optikou všetko do seba zapadá.

Reforma Eurozóny bude do júna 2018!

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies