Bývalý príslušník ŠtB Ján Sarkocy : Corbyn vedome spolupracoval s ŠtB. Dostával za to prachy
PODPORIŤ

Jeremy Corbyn v 80. rokoch vedome spolupracoval s československou Štátnou bezpečnosťou (ŠtB) a dostával za to peniaze. Navyše nebol jediným predstaviteľom britských labouristov, ktorý spolupracoval s komunistickými agentmi. Reagoval dnes na otázku ČTK bývalý príslušník ŠtB Ján Sarkocy. Informujú EuroZprávy.cz.

“Bol (Corbyn) naverbovaný. Dostával za to (za informácie) aj prachy,” uviedol Sarkocy, hoci peniaze mu vraj sám neodovzdával. Dodal, že Corbyna “prihral” ŠtB teraz významný poslanec Labouristickej strany, a že naverbovanie Corbyna sa uskutočnilo “pod ochranou Ruska”.

“Všetky informácie, ktoré sme dostávali nielen od neho, ale aj od jedného podporného zdroja, aby to bolo preukázateľné, boli hodnotené v Moskve’jedničkou’. To, čo nemohli robiť Rusi, sme robili my,” povedal teraz 64-ročný Sarkocy, ktorý žije neďaleko Bratislavy. Corbyn sa podľa neho napríklad zúčastnil asi dvakrát ročne recepcie na československej ambasáde.

Obsah získaných informácií Sarkocy nespresnil. S nadsádzkou iba povedal, že vedel, čo bude mať vtedajšia britská premiérka Margaret Thatcherová na raňajky, na obed a na večeru a aké šaty bude mať na sebe. Doplnil, že motívom Corbyna spolupracovať s ŠtB zrejme neboli len peniaze a že sa s ním stretol častejšie ako trikrát, ako to vyplývalo z doterajších informácií. Naznačil tiež, že ŠtB sa o Corbyna zaujímala aj vzhľadom na jeho kontakty na rodinu juhoafrického bojovníka proti apartheidu a neskoršieho prezidenta Nelsona Mandelu.

 

Prečítajte si tiež: 

Predseda Labouristickej strany Jeremy Corbyn sa koncom 80. rokov najmenej trikrát stretol s príslušníkom československej ŠTB

Na otázku, či Corbyn vedel, že hovorí nielen s diplomatom, ale zároveň s príslušníkom ŠtB, Sarkocy odpovedal, že v tej dobe nebolo pochýb, že československí diplomati pracujú pre ŠtB.

Sarkocy dnes tvrdil, že britská tajná služba sa o naverbovaní Corbyna dozvedela a že on musel Britániu následne opustiť. “Keby sa v tom čase niečo stalo, mohol ísť (Corbyn) bývať do Ruska,” povedal.

 

Podľa Sarkocyho, ktorý podľa archívnych dokumentov ako príslušník ŠtB pôsobil na ambasáde v Londýne v rokoch 1986 až 1989 v pozícii tretieho tajomníka veľvyslanectva, spolupracovali s ŠtB aj iní predstavitelia labouristickej strany. “Neboli to len tí v postavení poslancov, ale boli to z radov vyššej vrchnosti,” povedal bez bližších podrobností.

“Keby bol Corbyn agent, mal by zväzok vedený v inej kategórii. To sú zväzky rádu štyri, to znamená že ich čísla začínajú štvorkou,” oponuje riaditeľka Archívu bezpečnostných zložiek Svetlana Ptáčníková. Vysvetlila, že vedenie agentov malo svoje presné pravidlá, a keď sa ním niekto stal, bol prevedený do iného typu zväzku. Tvrdenie bývalého Rozvědčíka sú podľa nej v priamom rozpore s archívnymi materiálmi.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies