Čechov v exekúcii je už takmer 900 tisíc, v dlhoch sa topia aj tisíce detí. Ukazujú nové dáta

„Ekonomike sa darí  najlepšie v histórii. V Trmici na Ústecku to ale štatistikom uverí len málokto. V trojtisícovom meste je v exekúcii už vyše 40 percent dospelých. Nemajú peniaze a do budúcnosti hľadia s obavami. Rovnako ako ďalšie státisíce ľudí po celej krajine. Nové dáta navyše ukazujú, že sa situácia stále zhoršuje. Medzi obeťami dlhov pribúdajú seniori a ušetrené nie sú ani tisíce detí.“ Začína svoj komentár David Busta na českých Hospodárskych novinách.

Podľa Davida Bustu nové dáta projektu Mapaexekucí.cz ukazujú, že v minulom roku malo aspoň jednu exekúcii už 862 507 ľudí, to je medziročný nárast o 3,4 percenta. Problémom je ale predovšetkým rast počtu ľudí, ktorí majú viac exekúcií. Takmer pol milióna osôb má viac ako tri exekúcie, 151 tisíc z nich potom čelí dokonca viac ako 10 exekúciám.

Dáta navyše prvýkrát ukazujú aj vekovú štruktúru dlžníkov. Najväčšia je skupina medzi 40 a 49 rokmi, v nej je takmer 230 tisíc ľudí. Dlhy sa podľa dát nevyhýbajú ani deťom, exekúciám ich čelí takmer šesť tisíc. Také dlhy vznikli napríklad vo chvíli, keď išlo dieťa bez lístka, chytil ho revízor a rodič pokutu neuhradil. Z niekoľkých stoviek korún sa potom časom môžu stať desiatky tisíc.

Ďalšou ohrozenou skupinou sú seniori a tiež matky s deťmi. Na rast počtu dôchodcov v exekúcii upozorňovala už vlani Česká správa sociálneho zabezpečenia. Podľa projektu Mapyexekucí.cz je v exekúcii takmer 61 tisíc ľudí starších ako 65 rokov. Dáta sociálnej správy ukazujú, že ľudí, ktorí poberajú dôchodok a zároveň sú v exekúcii, je už 88 tisíc. Správa ale medzi dôchodkami počíta aj tie sirotský alebo invalidný. Na Ústecku tak napríklad čelí exekúcii každý desiaty invalidný dôchodca. Správa tiež uvádza, že prudko narastá počet zrážok z nemocenskej či z peňažnej pomoci v materstve, sumarizuje David Busta.

Mapa Českej republiky sa v porovnaní s mapou exekúciou alebo nezamestnanosti kryje hlavne v oblasti Sudet. V niektorých regiónoch je v exekúcii každý piaty dospelý človek. Už spomínané Trmice sú extrémom so 40 percentami. Naopak najlepšie si vedú obce Krhová a Lešná v Zlínskom kraji, kde má exekúciu len 1,7 percenta dospelých.

Státisíce ľudí sa tak nachádza v situácii, keď nie sú schopní splácať svoje záväzky a sú vytláčaní na okraj spoločnosti. Nachádzajú sa v dlhovej pasci, sťahujú sa z trhu práce a nezriedka pracujú načierno. Štát prichádza o peniaze na daniach, odvodoch i sociálnych dávkach, ktoré týmto ľuďom vypláca. Firmám chýbajú zamestnanci a samotné dlžníkov čaká dôchodok v chudobe.

Dôsledky nie sú len ekonomické, ale aj sociálne. Ako ukázali posledné prezidentské aj snemovné voľby, frustrácie ľudí sa premieňajú v protestné hlasy. To je nebezpečné, lebo práve oni by mohli v krajnej situácii napríklad umožniť odchod Česka z Európskej únie, čo by bola pre českú ekonomiku ťažká rana, uzatvára David Busta vo svojom komentári na českých Hospodárskych novinách.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies