Celoeurópske kandidátky nebudú, rozhodli europoslanci. Politico píše o prekážke Macronovej vízie EÚ

French President Emmanuel Macron (R) meets with German chancellor Angela Merkel (L) at Elysee palace in Paris on January 19, 2018. / AFP PHOTO / POOL / Christophe Petit Tesson (Photo credit should read CHRISTOPHE PETIT TESSON/AFP/Getty Images)

Po mesiacoch intenzívnych rokovaní a vnútorných sporov, Európsky parlament odmietol  veľkou väčšinou svojich hlasov vytvorenie nadnárodných volebných zoznamov pre Eurovoľby 2019.

 

V stredu poslanci prijali 368  hlasmi doplňujúci návrh k správe o zložení Európskeho parlamentu, ktorá navrhla zrušenie takzvaných nadnárodných zoznamov z návrhu na úpravu legislatívneho stanoviska “Brexit”. Je to prekážka pre francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý podporil zmenu ako spôsob zvýšenia záujmu a účasti voličov vo voľbách do EÚ.

Pôvodná správa, ktorú vypracovali europoslanci Danuta Hübnerová a Pedro Silva Pereira, vyzvala zhromaždenie, aby zdržalo 46 z 73 kresiel, ktoré sa stratia po odchode Spojeného kráľovstva do rezervy pre možnú novú skupinu poslancov Európskeho parlamentu z novo prijatých krajín.

Poslanci však hlasovali za zníženie počtu poslancov zo 751 na 705, pričom zostávajúcich 27 (v súčasnosti) britských kresiel sa medzi ostatnými členskými krajinami redistribuuje s cieľom kompenzovať existujúce nerovnomernosti  v zastúpení. Správa bola  minulý mesiac schválená Výborom pre ústavné záležitosti Parlamentu.

Návrh na vytvorenie nadnárodných zoznamov čelil odporu najväčšieho zoskupenia, Európskej ľudovej strany a viacerých vedúcich predstaviteľov EÚ, ktorí tento návrh považujú za niečo, čo by ešte viac prehĺbilo rozdiel medzi voličmi a ich zástupcami. Menšie krajiny boli podozrievavé, pretože sa domnievajú, že by to mohlo byť prospešné pre kandidátov z najväčších členských krajín EÚ.

 

Súvisiace články

Bezpečnostná únia: Európsky informačný systém registrov trestov príslušníkoch tretích krajín

Peter Králik

2 miliardy eur na urýchlenie založenia Európskej rady pre inováciu

Peter Králik

NATO prestane komunikovať s Nemeckom, ak Berlín zavedie 5G sieť za pomoci Číny

TASR
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy