Cena Bitcoinu nestojí na ničom inom ako nálade investorov, tvrdí štúdia
U vývoja ceny kryptomeny nemožno hľadať súvislosť s existujúcimi ekonomickými ukazovateľmi. Je závislý čisto len na nálade investorov, tvrdia závery štúdie britskej od Dr. Daniela Bianchi z Warwick Business School, ktorá sa zamerala na analýzu priebehu obchodovania na 14 najväčších kryptomenových burzách v období od apríla 2016 do septembra 2017.

 

Dr. Daniele Bianchi

Časť odborníkov si všíma istých podobností medzi zlatom a Bitcoinom čoby možnom zachovaní hodnôt vzhľadom na jeho obmedzené množstvo.

“Pri pohľade na vysokú volatilitu kryptomeny je možno ťažko považovať za sporiaci inštrument, tým menej potom v strednodobom alebo dlhodobom horizonte,” píše Dr. Daniele Bianchi. Kryptomenu prirovnáva skôr k investíciám do niektorej z technologických spoločností.

“Vo výsledku tak trh virtuálnych mien pripomína dotcom bublinu, pričom jej prasknutie môže prežiť len hŕstka z nich. Investori sa snažia odhadnúť, ktorý z projektov sa môže stať obdobou Amazonu.” Najrozšírenejšou kryptomenou pritom v tejto chvíli zostáva Bitcoin.

Bianchiho analýza, podľa ktorej nie je vývoj ceny Bitcoin ani ďalších virtuálnych mien naviazaná na vývoj ekonomiky, tak môže poslúžiť ako ďalší argument kritikom virtuálnych mien. Ekonóm Nouriel Roubini napríklad zdôrazňuje, že nemajú samy o sebe žiadnu hodnotou a ich reálna cena by mala byť prakticky nulová, informuje Independent.

Podobné slová o chýbajúcu “esenciu” kryptomena volí aj nobelista Robert Schiller, ten však na tohtoročnom ekonomickom fóre v Davose pripustil, že Bitcoin môže “vydržať pokojne ešte sto rokov.”

Neznamená to však, že by Bitcoin či ďalšie kryptomeny boli pre všetkých investorov bezcenné. Spolumajiteľ investičného fondu Quant Aleš Michl opísal Bitcoin ako majetok vhodný na diverzifikáciu portfólia – práve preto, že vývoj jeho ceny nie je spätý s existujúcimi indikátormi.

“Do portfólia patrí – avšak kvôli diverzifikácii, nie šanci na výnos,” uviedol Michl a poukázal na spomínanú volatilitu Bitcoinu.

Ľudia, ktorí sa profilujú ako zástancovia virtuálnych mien, avšak volia na ich podporu ešte silnejšie slová. Šéf Twitteru Jack Dorsey dokonca nedávno vyhlásil, že sa Bitcoin stane do desiatich rokov hlavnou svetovou menou. Verí jej aj autor knihy Čierna labuť Nassim Taleb či miliardár a spoluzakladateľ PayPalu Peter Thiel.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies