Cena ropy Brent po rokoch vystúpila na 80 dolárov za barel
Cena severomorskej ropy Brent sa prvýkrát včera od novembra 2014 dostala na 80 dolárov za barel. Informovala o tom agentúra Reuters. Investori sa obávajú poklesu vývozu suroviny z Iránu po obnovení amerických sankcií v čase, keď dodávky ropy na trh sú už tak dosť napäté.

Najviac od novembra 2014 je tiež cena americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI), ktorá vystúpila až na 72,13 dolárov za barel. Pol hodiny po poludní ceny ropy časť predchádzajúcich ziskov mierne znížili, stále sa však drží blízko najvyššej hodnoty za tri a pol roka. Ceny ropy sa v obavách z poklesu vývozu ropy z Iránu po obnovení sankcií zo strany USA zvyšujú už niekoľko týždňov.

Irán je tretím najväčším producentom ropy v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Ťaží teraz zhruba 3,8 milióna barelov denne, z toho 2,5 milióna vyváža. Na druhej strane globálne zásoby ropy a produktov z nej v posledných mesiacoch prudko klesli kvôli vysokému dopytu a obmedzení ťažby zo strany najväčších svetových producentov. Analytici očakávajú, že zásoby sa budú ďalej znižovať, pretože sa blíži letná sezóna, kedy rastie dopyt po benzíne. Rast dopytu má prekonať aj očakávané zvýšenie ťažby ropy z bridlíc v USA.

“Americké bridlice terajšie problémy s dodávkami ropy vyriešiť nemôžu,” uviedla vo svojej správe investičná banka Goldman Sachs.

Podľa nej dodatočná ropa z USA nevykompenzuje straty z Iránu, Venezuely a z Angoly. Podľa analytikov Goldman Sachs napätý trh tiež poskytuje ropnému kartelu OPEC priestor pre ukončenie dohody o obmedzení ťažby, bez toho, aby to malo výrazný vplyv na ceny.

Niekoľko bánk v posledných dňoch zvýšilo odhady vývoja ceny ropy na ďalšie obdobie. Zdôvodnili to hlavne napätými dodávkami suroviny na trh a vysokým dopytom.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies