Česi dostanú modernejšie bankomaty. Poplatky zvýši Visa aj Mastercard

Spoločnosti Visa a Mastercard zvyšujú poplatky za výber z bankomatov. Banky s vlastnou sieťou sľubujú inovácie.

V tuzemsku je zastaraná a riedka sieť bankomatov. Viac ako v Česku je ich na obyvateľa napríklad aj v Rumunsku. Veľké banky to dlhodobo zvádzajú na nízke poplatky, ktoré si banky medzi sebou platia za využívanie cudzích bankomatov.

Sťažujú, si že doplácajú na malých hráčov, ktorí majú siete bankomatov skromné ​​alebo vôbec žiadne. Údajne preto nemôžu modernizovať a chcú poplatky zvýšiť. „V situácii, ako sú dnes nastavené poplatky pre banky, ktoré bankomaty nemajú, musíme de facto ich zisky subvencovať našimi nákladmi a táto situácia nie je vôbec príjemná“ povedal nedávno pre týždenník Euro šéf Moneta Tomáš Spurný.

Zo strany veľkých bánk padajú dokonca aj hrozby, že keď kartová asociácia poplatky nenavýši, zavedú veľké finančné inštitúcie za výbery zo svojich bankomatov nové špeciálne poplatky pre cudzích klientov.

Ich sťažnosti teraz padli na úrodnú pôdu. Zvýšenie poplatkov plánujú obe hlavné kartové asociácie Mastercard a Visa. „Na základe spätnej väzby finančných inštitúcií, ktoré využívajú našu platobnú sieť sme sa rozhodli poplatky za bankomatové výbery v Česku aktualizovať“ hovorí opatrne Marcel Gajdoš, generálny manažér spoločnosti Visa pre Českú republiku a Slovensko.

Už je rozhodnuté a s vyššími poplatkami, ktoré začnú platiť do konca tohto roka, už menšie banky počítajú. „Aktuálne je tzv. Servisný poplatok v priemere 12 korún z každého výberu a na tento rok sa chystá zvýšenie o zhruba tri koruny, pričom v ďalších rokoch by poplatok mohol ešte rásť“ hovorí Zdeněk Kovář, hovorca Fio banky, ktorá so zhruba 170 vlastnými bankomatmi patrí k malým hráčom. Vyšší poplatok potvrdila aj spoločnosť MasterCard. „Zvýšenie poplatku má prispieť k stabilizácii a rozvoju bankomatovej siete a následnému nárastu konkurencie aj rozšírenie siete do ekonomicky menej aktívnych oblastí“ hovorí Miroslav Lukeš, generálny riaditeľ Mastercard pre ČR, Slovensko a Rakúsko.

Jedná sa o veľký skok. Na 5125 bankomatoch v Česku za tri štvrťroky minulého roka prebehlo cez 45 miliónov výberov. Podstatná časť z toho potom bola z bankomatov inej banky, než od ktorej majú ľudia svoju kartu. Finančné inštitúcie si preto medzi sebou platia za výbery veľké sumy.

Najviac na zvýšení poplatku zarobia štyri veľké banky, ktoré ovládajú deväťdesiat percent trhu: Slovenská sporiteľňa, ČSOB, Komerční banka a Moneta. Sľubujú preto modernizáciu. „Prípadná úprava poplatku za použitie našej bankomatovej siete kartami ostatných bánk môže mať za následok technologické vylepšenia bankomatové siete, podporu bezkontaktných technológií a väčšiu dostupnosť pre všetkých obyvateľov Česka“ sľubuje Filip Hrubý, hovorca Českej sporiteľne, ktorá je s viac ako 1600 bankomatmi najväčšou sieťou.

Banky vsádzajú na istotu. Vedia, že Česi majú svoje karty radi. Podľa prieskumu Visy vykonávajú ľudia v Česku bezkontaktne 91 percent všetkých kartových transakcií, a sú tak po Austrálii na druhom mieste na svete.

Na zmeny doplatia malí hráči, ako je napríklad Equa bánk, spomínaná Fio či mBank. Zhodne sa však dušujú, že náklady nechcú preniesť na svojich klientov. „V prípade, že k zdraženiu dôjde, existujú pre nás len dve riešenia: buď sa nám oplatí využívať sieť cudzích bankomatov, a ak sa nebude jednať o neprimerané zdraženie poplatkov, tak to vážny problém nepredstavuje. Druhou možnosťou je, že sa nám skôr oplatí postaviť vlastnú sieť bankomatov „hovorí hovorca Equa bank Markéta Dvořáčková. Cestou budovania vlastnej siete sa už vydala Kellnerova Airbank, ktorá má 300 moderných bankomatov, kde sa dá vyberať aj bezkontaktne.

Bankomatová sieť bude v Česku hustnúť aj vďaka aktivite zahraničných konkurentov. Na jeseň ohlásila vstup na trh poľská firma Planet Cash, ktorá už začala stavať prvé bankomaty a do konca tohto roka ich chce mať 150. Plány má však oveľa väčšie a potenciál vidí až na tri tisícky bankomatov. Podľa ľudí z odboru sa to môže vzhľadom k súčasnej pomerne riedkej sieti vyplatiť.

V Česku patria bankomatové poplatky stále k tým nižším v Európe. V susednom Poľsku je to iba osem korún, v Británii dokonca len šesť korún, na slovenskom potom 1,2 eura, v Nemecku však už 2,5 eura. Podobne rôznorodá situácia panovala donedávna v Európe pri poplatkoch za platby kartou a kartové spoločnosti poplatky museli zjednotiť potom, čo prehrali niekoľko sporov s Európskou komisiou.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies