Česi vyvinuli unikátnu endoprotézu. Sama zavolá lekárov, keď je problém

Primár Sova z legendárneho seriálu Nemocnica na okraji mesta často niekomu volal. Keby tento najslávnejší ortopéd z televíznej obrazovky „žil“ v dnešnej dobe, asi by sa čudoval. Volali by jemu. A to nielen pacienti či kolegovia, „zavolať“ by mu mohla aj ním voperovaná endoprotéza, píše Ján Klička na českom portáli deník.cz.

Českí odborníci a lekári totiž dokončili vývoj tzv. Inteligentnej endoprotézy, ktorú teraz čaká finálna fáza testov a schvaľovania. Ak dopadnú dobre, do dvoch až piatich rokov by sa v Česku mohli začať prvým pacientom implantovať umelé kĺby (bedrá, kolená, ramená), ktoré dokážu samé rozpoznať nebezpečný zápal v okolí implantátu a varovať lekára i pacienta.

Ako je to možné?

Múdra endoprotéza kombinuje dve veľké technické vymoženosti súčasnosti. Vnútri je mikročip so senzormi a bezdrôtovým prenosom. Povrch umelého kĺbu je potom pokrytý špeciálnou vrstvou bioaktívnych nanovlákien, ktoré sú „samoliečivé“. Pokiaľ sa teda po operácii objaví zápal v okolí nového kĺbu, endoprotéza to „spozná“ a odošle esemesku či e-mail lekárom. Tí môžu začať okamžite konať.

V prvej fáze možno umelý kĺb nasvietiť červeným svetlom alebo laserom. Týmto úkonom sa aktivuje spomínaná Nanovrstva, ktorá začne podporne liečiť zápal v okolí. K tomu sa pridá aj podávanie antibiotík a v prípade potreby je možné vykonať menší operačný výkon, ale bez nutnosti odstrániť celú endoprotézu, čo je bohužiaľ problém dneška.

„Infekcia kĺbovej náhrady je veľmi závažnou komplikáciou, ktorá nie je vôbec tak riedka, ako sa na prvý pohľad zdá. V súčasnej dobe cez všetky preventívne opatrenia postihuje dve až tri percentá pacientov. Infekcia endoprotézy nielen, že znižuje kvalitu života chorého, spôsobuje mu bolesť, obmedzenie pohybu a môže viesť k amputácii, ale tiež ohrozuje chorého v niektorých prípadoch aj na živote, “ upozorňuje profesor David Jahoda z 1. ortopedickej kliniky FN Motol, ktorý je hlavným medicínskym garantom projektu.

Na tom sa podieľali českej firmy ProSpon, MICRORISC a Mikropur, spoločne s Laboratóriom biomechaniky človeka ČVUT Praha a 19 miliónmi korún podporila vývoj aj Technologická agentúra ČR.

„Český koncept chytrej endoprotézy je prvým svojho druhu, ktorý je komplexný, implantovateľný a unikátne vie rozpoznať infekciu,“ zdôrazňuje Jahoda.

Odborníci si od chytrej endoprotézy do budúcna sľubujú nielen menej utrpenia pre ľudí, ale aj miliónové úspory pre zdravotníctvo. V Česku sa ročne implantuje okolo zhruba 25 tisíc rôznych kĺbov, najviac bedier (14 tisíc).

„Pritom náklady na liečbu infikovanej kĺbovej náhrady na jedného pacienta, predstavujú okolo 400 000 korún,“ hovorí Zdeněk Čejka z kladnianskej spoločnosti ProSpon.

Vývojári podľa neho riešili rôzne úskalia, napríklad spotrebu energie. Nakoniec sa inšpirovali kardiostimulátormi, batérie dnes teoreticky vydržia až 15 rokov.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies