ČESKO: Babiš bude akceptovať, keď Zeman poverí iného člena ÁNO zostavením vlády, ale nečaká to

Andrej Babiš bude akceptovať, ak prezident Miloš Zeman poverí zostavením vlády niekoho iného z hnutia ANO. Premiér v demisii dodal, že od prezidenta takýto krok neočakáva. Informuje český portál euro.cz.


O zostavovaní vlády bude Babiš so Zemanom jednať v utorok na schôdzke v Lánoch. „Keď mi povie, že chce poveriť Richarda Brabca, budem to rešpektovať,“ povedal premiér Lidovým novinám. Babiš ale nepredpokladá, že hlava štátu s takým návrhom príde. „Prezident drží slovo, dal mi sľub a čas do konca júna,“ uviedol premiér v demisii.

Prezident republiky poveril Babiša zostavením kabinetu po minuloročných októbrových voľbách, v ktorých jeho hnutie získalo najviac hlasov. Babiš vytvoril jednofarebnú menšinovú vládu, ktorá v polovici januára nezískala dôveru Snemovne. Prezident potom poveril Babiša rokovaniam o vzniku nového kabinetu, pričom premiérovi dal dostatok času do leta.

Významnou prekážkou v doterajších rokovaniach o podpore druhej Babišovho vlády je premiérovo trestné stíhanie v dotačnej kauze Bocianie hniezdo. Možnosť, že by sa nepostavil na čele novej vlády, Babiš doteraz odmietal. Koncom februára povedal, že bude jediným kandidátom ÁNO na premiéra „až do smrti“.

Potom čo minulý štvrtok skrachovalo rokovanie o možnej vládnej spolupráci ÁNO a ČSSD, vyhlásil Babiš, že pre jeho ďalší postup pri zostavovaní vlády bude zásadné stanovisko prezidenta republiky. „A samozrejme je tiež zásadný názor nášho poslaneckého klubu,“ dodal Babiš. Hnutie ÁNO doteraz nárok svojho predsedu na premiérsky post podporovalo.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies