ČESKO: Babiš zvažuje, že znovu osloví ODS. Hamáček z ČSSD hrozí ukončením rokovaní s ÁNO
Premiér v demisii Andrej Babiš (ANO) zvažuje, že opäť osloví ODS s ponukou rokovania o programe a účasti vo vláde. Chce sa o tom ale ešte poradiť s kolegami v ÁNO. Vyjednávanie o budúcom kabinete, ktoré ANO vedie s SPD a KSČM, sa podľa neho teraz zrýchľuje. O dôveru vláde chce Snemovňu požiadať až s dojednanú podporou. Šéf ČSSD Jan Hamáček v reakcii pohrozil ukončením rokovaní s ÁNO. ODS hovorí o Babišovej nedôveryhodnosti, píše portál euro.cz.

“Premýšľam o tom, musím sa poradiť s kolegami, ja nie som sám, kto rozhoduje,” povedal Babiš o možnej ponuke pre ODS v Českej televízii. “Mala by to byť ponuka o programe a účasti vo vláde,” uviedol.

ÁNO by mohlo mať v Snemovni s ODS väčšinu 103 hlasov, občianski demokrati ale v minulosti opakovane uviedli, že nechcú vstúpiť do vlády s trestne stíhaným premiérom. Polícia Babiša obvinila z dotačného podvodu v kauze farmy Bocianie hniezdo.

Podľa predsedu ODS Petra Fialu by si mal Babiš prestať robiť z voličov srandu. “Neviem, o čom Andrej Babiš premýšľa, ale vidím, čo naozaj robí – vo všetkých dôležitých hlasovaniach sa jeho vláda opiera o SPD a KSČM a spoločne potápa naše návrhy na nižšie dane, menej byrokracie atď.,” Reagoval predseda ODS na twitteri.

“My sme na rokovanie vždy pripravení, ale počuli sme to cez médiá toľkokrát, že je ťažké jeho slovám veriť,” uviedla na twitteri prvá podpredsedníčka strany Alexandra Udženija.

Babiš dnes zároveň povedal, že pokračujú rokovania o podpore pre vládu od SPD a KSČM. “Vyjednávame a chceme to urýchliť,” podotkol. Pripomenul, že tiež pracujú expertné tímy ÁNO a ČSSD, ktoré preberajú 11 tematických okruhov predložených sociálnymi demokratmi.

Ak sa chce Babiš radiť s kolegami, či vyjednávať s ODS a presadzovať pravicovú politiku, môže ČSSD rokovania o vláde hneď ukončiť, uviedol na twitteri Hamáček.

“Práve kvôli nepredvídateľnosti predsedu ANO chceme záruky, čo a ako by mala budúca vláda presadzovať. A nie každý deň niečo iné, “doplnil.

Štatutárny podpredseda ČSSD Jiří Zimola ČT povedal, že v budúcom týždni by mohla začať debata ČSSD a ÁNO o personáliach vo vláde. “Je čas sa o tom začať baviť,” potvrdil podpredseda ANO Jaroslav Faltýnek. Súhlasil tiež s tým, že ČSSD by mala mať nárok na jedno silové ministerstvo.

Zimola naznačil, že by sociálni demokrati stáli o ministerstvo vnútra, aby sa vylúčil vplyv obvineného člena vlády na jeho trestné stíhanie.

Faltýnek počíta s tým, že nové vedenie sociálnych demokratov bude rovnako ako minulé požadovať vo vláde štyri až päť ministerstiev. “Je to určite na diskusiu,” uviedol k tomu. Babiš dnes povedal, že neplánuje ani vo svojej druhej vláde zlúčiť ministerstva poľnohospodárstva a životného prostredia, aj keď to ÁNO malo v programe. ÁNO sa podľa neho tiež určite nechce vzdať ministerstiev zdravotníctva ani práce a sociálnych vecí.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies