ČESKO: Celkový dlh Jančurovho RegioJetu presiahol jednu miliardu
Český železničný dopravca RegioJet medziročne prehĺbil stratu z trinástich miliónov českých korún v roku 2016 na tridsať šesť miliónov v minulom roku. Celkový dlh spoločnosti medziročne narástol o 309 miliónov a presiahol jednu miliardu českých korún. Informuje český portál E15.cz.

Dopravca zároveň navýšil tržby na 1,1 miliardy a v diaľkových vlakoch prepravil rekordné množstvo pasažierov, vyplýva z výročnej správy spoločnosti za minulý rok.

Za vyšším zadlžením najväčšieho súkromného osobného železničného dopravcu v strednej Európe stojí predovšetkým nákup štyroch nových lokomotív a expanzia na nové linky – medziročne sa počet nových spojov zvýšil o viac ako štyridsať percent.

“Ekonomika musela v roku 2017 absorbovať najmä náklady spojené s rozvojom služieb na nových linkách, a to aj v závere roka, keď vlaky RegioJet začali prvýkrát spájať Prahu s Viedňou,” uviedol miliardár Radim Jančura, majiteľ firmy.

“Najviac perspektívne sú vlaky, v nich vidíme budúcnosť. Tu sa nám darí zvyšovať tržby a generovať zisk, “povedal Jančura v rozhovore pre denník E15 v marci tohto roku. RegioJet zverejnil hospodárske výsledky za minulý rok len necelé štyri mesiace po tom, čo odtajnil výsledky za rok 2016. Tie vedome odmietal zverejniť dlhšie, než povoľuje zákon o účtovníctve. Hovorca dopravcov Aleš Ondrůj to odôvodňoval údajne nerovným postavením, konkurenčný autobusový dopravca FlixBus totiž žiadne výročné správy zverejňovať nemusí.

Konkurenčné České dráhy vlani vykázali zisk 984 miliónov, tržby z cestovného a za štátom objednávané spoje dohromady predstavovali približne 22 miliárd. Za prvých šesť mesiacov tohto roka národnému dopravcovi klesol zisk o 275 miliónov na 262 miliónov.

Počet pasažierov na českej železnici rastie dopravcom dlhodobo. České dráhy vlani zviezli 175 miliónov osôb, diaľkové vlaky RegioJetu prepravili 4,7 milióna cestujúcich – medziročne teda o milión viac. Pasažierov vlani pribudlo taktiež aj Leo Express – o pätinu na viac ako 750 tisíc.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies