ČESKO: České firmy sa chystajú na obnovu Iraku. V hre sú miliardy 
Praha mala k Bagdadu vždy blízko. Keď v júli 1958 vznikla Iracká republika, trvalo iba dva dni, než jej existenciu uznalo aj Československo. Píše vo svojom obšírnom komentári na portáli euro.cz Ondřej Stratilík.

Politici oboch štátov potom bleskovo podpísali niekoľko zmlúv, vďaka ktorým sa do Perzského zálivu začalo vyvážať sklo, porcelán, poľnohospodárska a zdravotnícka technika, nákladiaky či motorky Jawa. Technológia sa štítkom “Made in Czechoslovakia” sa objavili aj v mnohých rafinériách.

Kvôli rade konfliktov v Iraku sa potom spolupráca medzi oboma krajinami zastavila. Dnes, šesťdesiat rokov po vzniku Iraku, sa staré priateľstvo opäť prebúdza.

“Teraz sa dostávame do etapy, kedy môžeme pomôcť s rekonštrukciou Iraku,” vysvetľuje Tomáš Kuchta, námestník ministerky obrany. “Spoluprácu chceme postaviť na téme bezpečnosti obyvateľstva, aby sa tam život dostal do normálnych koľají,” upresňuje.

Pôvodne sa hovorilo len o šanci pre českých zbrojárov, ale v posledných mesiacoch je záber oveľa širší.

Obrana spoločne s ministerstvami zahraničných vecí a poľnohospodárstva pripravila rozsiahly zoznam, s čím všetkým by mohli českej firmy pomôcť. Ide napríklad o úpravne vody a čističky, parky solárnych panelov alebo montovňu traktorov.

Podľa informácií týždenníka Euro sa prvé zmluvy mali podpísať priamo v Bagdade už na konci minulého roka. Kvôli nástupu novej vlády a výmene ministrov sa však iracká misia o niekoľko mesiacov odložila, aby sa s projektmi najskôr oboznámil aj nový kabinet.

Jednou zo spoločností, ktoré čakajú na posun v diskusiách, je pardubická Explosia. Podľa jej hovorcu Martina Vencla sú teraz rozhovory v prvotnej fáze.

“Rokovania sa vedú napríklad o možnej spolupráci pri rekonštrukcii jednotky na výrobu sférických prachov, ktorú do krajiny naša spoločnosť na začiatku 80. rokov minulého storočia dodala a prevádzkovala,” opisuje Vencl.

Podnik produkujúci náplne do nábojov je dnes v dezolátnom stave a zastaraný. Počas vojnových konfliktov na irackom území sa stal terčom mnohých útokov. Zástupcovia Explosie preto dúfajú, že sa im podarí získať zákazku na obnovu technológie.

Podnik VOP CZ zo Šenove u Nového Jičína by si tiež rád pričuchol k modernizácii irackej armády. Tamojšie vojsko používa veľa tankov sovietskej výroby, s ktorých opravami a generálkou má VOP CZ bohaté skúsenosti. Riaditeľ podniku Marek Spoko sa zatiaľ nechce k irackému biznisu obšírnejšie vyjadrovať – ​​oficiálne vraj so zástupcami Iraku a tamojšej armády vo veci nekonal. Avšak ako týždenník Euro overil u niekoľkých dobre informovaných zdrojov, priamo v Iraku by mohla vzniknúť medzinárodná linka, na ktorej zriadenie a prevádzku by VOP CZ spolupracovali s ďalšími spoločnosťami a starnúcu vojenskú techniku ​​modernizovali priamo v krajine.

“V oblasti rekonštrukcie vidíme veľký potenciál v energetike. České firmy stáli za radom skorších veľkých energetických projektov v krajine. Tie sú teraz nefunkčné, či už kvôli nedostatku údržby, či v dôsledku poškodenia vojenskými operáciami. České firmy by mohli poskytnúť potrebný servis aj opravy “pridáva sa Irena Valentová z ministerstva zahraničia.

Veľkým lákadlom sú vodné zdroje. Aj v tejto je oblasti je na čo nadväzovať. Čistota vody predstavuje v Iraku pomerne veľkú ťažkosť, riešiť treba nielen úpravne, ale aj čističky odpadov.

Podľa Heleny Šindlerovej z ministerstva poľnohospodárstva sa 0 také projekty zaujíma napríklad firma Sigmainvest. Historicky má s regiónom bohaté skúsenosti, ešte čoby Intersigma dodávala pred rokom 1989 technológie do Egypta či Sudánu. V posledných rokoch priamo v Iraku rekonštruovala niekoľko vodných čerpacích staníc a závlahových systémov.

Z doterajších rokovaní je zrejmé, že sa české projekty nemusia sústrediť len na území pod kontrolou irackej vlády. Možnosti sa otvárajú aj v miestach ovládaných kurdskou samosprávou. Vlani v máji podpísali zástupcovia firmy Zetor Tractors a ministerstva poľnohospodárstva a vodných zdrojov Irackého Kurdistanu memorandum, na ktorého konci môže byť vznik traktorovej výrobnej linky.

“Už dlhšiu dobu sa usilujeme o spoluprácu zameranú na povojnovú obnovu. Konkrétne aktivity v súčasnosti vedieme predovšetkým vo vzťahu k regiónu Irackého Kurdistanu “pritakáva Helena Šindlerová. Podľa nej sú tu aj možnosti pre obchodovanie s chovnými zvieratami, Irak by uvítal aj inseminačnej dávky a embryá.

Dobre načasovaná pomoc

Česká republika a jej priemysel majú v dnešnom Iraku dobrú pozíciu nielen vďaka historickej spolupráci pred rokom 1989. Oveľa dôležitejšie sa javí to, ako Praha krajine pri Perzskom zálive pomohla v posledných rokoch. Reč je predovšetkým o bezplatných zbrojných dodávkach. Ministerstvo obrany a armáda nimi medzi rokmi 2014 a 2016 bleskovo podporili iracké vojsko a kurdské milície v boji proti radikálom z takzvaného Islamského štátu. Že dnes môžu tieto zbrane rozhodnúť bitku medzi samotnými Kurdmi a Iračanmi, je vec iná.

Pozícii Česku veľmi pomohol aj predaj dvanástich nadbytočných podzvukových bojových L-159 Alca z armádnych zásob. Tie sa neskôr zapojili do náletov proti radikálom a zasadili im citeľné rany.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies