ČESKO: Chybné policajné testy na drogy robia z nevinných vodičov narkomanov

Orientačné testy na drogy, ktoré policajti používajú pri cestných kontrolách, ukazujú požitie návykových látok i u vodičov, ktorí ich neužívajú. Motoristi sa potom musia niekoľko týždňov domáhať vrátenia zadržaných vodičských preukazov, informuje denik.cz

Podľa polície je to síce poľutovaniahodné, ale nie nezákonné. Polícia tiež uvádza, že ide o ojedinelý prípad. To však vyvracia množstvo podobných príbehov iných motoristov. Tento sa zhodou okolností stal synovi redaktora Denníku, autora článku, ktorý tak mal prístup k všetkým dokumentom prípadu.

„Išli sme večer s celou rodinou domov z chalupy. Po 20. hodine ma v Šenove zastavila hliadka. Všetko bolo v poriadku, nemal som sa čoho báť. Najskôr som absolvoval dychovú skúšku na alkohol, ktorá bola negatívna. Potom som bol vyzvaný ku skúške na drogy. Pretože žiadne neužívam, bol som veľmi prekvapený výsledkom. Test ukázal použitie amfetamínu alebo metamfetamínu. Hneď som protestoval a hovoril, že to musí byť nejaký omyl, že majú tie testy rozbité a žiadal som o odber krvi, „opísal situáciu 19-ročný Leon F. Běčák z Havířova.Celá posádka bola predvedená na policajný okrsok vo Vratimov. „Matka, teta a ďalší členovia posádky pri výsluchu do protokolu potvrdili, že drogy neužívam, nieto, aby si snáď všimli, že by som sa nejako podozrivo prejavoval. Ja som medzitým v Ostrave absolvoval odber krvi. Už vtedy mi policajti povedali, že na výsledok sa bude čakať niekoľko dní možno aj týždňov. A do konečného rozhodnutia mi bude odobratý vodičský preukaz, „uviedol mladý vodič.

Ako sa ukázalo, vodičský preukaz policajti vôbec odoberať nemuseli. Sami si však našli dôvod, ako obísť nariadenie policajného prezidenta.

Prípadov, kedy vodiči prišli o vodičák na základe chybného orientačného testu, je totiž veľa. Naspäť ho dostali až na základe negatívneho krvného rozboru a niekoľko týždenného martýria, než bolo ukončené správne konanie. Polícia o nepresných testoch vie a práve preto policajné prezídium vydalo pokyn, podľa ktorého majú policajti po pozitívnom výsledku orientačného testu vodičský preukaz odobrať iba vtedy, ak vodič vykazuje zjavné známky ovplyvnenia drogou.

Policajti o chybách testov vedia:
„V prípade, že bude u vodiča vykonaný test na prítomnosť návykových látok s pozitívnym výsledkom a zo správania vodiča, prípadne z odborného lekárskeho vyšetrenia nebude zrejmé ovplyvnenie, nie je doporučené využívať oprávnenie na zadržanie vodičského preukazu,“ povedal už v roku 2015 riaditeľ dopravnej polície Tomáš Lerch .
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies