ČESKO: Čínska CEFC bankrotuje. Plánuje predaj realít, a to aj v Českej republike. Zemanov poradca je vyšetrovaný za korupciu

Čínsky konglomerát CEFC China Energy plánuje predať svoje globálne realitné portfólio s účtovnou hodnotou vyše 20 miliárd jüanov (viac ako 65 miliárd českých korún). Agentúra Bloomberg upozornila, že súčasťou tohto portfólia sú aj nehnuteľnosti v ČR, neposkytla však o nich žiadne ďalšie informácie.

Na predaj je takmer stovka nehnuteľností, vrátane kancelárskych budov, hotelov či priemyselných zariadení. Tieto nehnuteľnosti ležia prevažne vo veľkých čínskych mestách, niektoré sa však nachádzajú aj v Európe a USA.

CEFC v Česku spravuje aktíva vo výške vyše 1,5 miliardy eur (38 miliárd českých korún). Šéf CEFC a poradca prezidenta Miloša Zemana Jie Ťien-ming je v Číne vyšetrovaný pre podozrenie z porušenia zákona. Firma si ČR vybrala ako hlavné sídlo svojich európskych aktivít a zamestnáva v Česku cez 4000 ľudí.

CEFC okrem iného patria pražské hotely Mandarin Oriental Prague na Malej Strane a Le Palais Art Hotel Prague na Vinohradoch. Firma je tiež vlastníkom budovy bývalej Živnobanky v centre Prahy. V novembri 2016 kúpila pražský administratívny komplex Florentinum, v roku 2017 potom zrekonštruovanú budovu v pražskej ulici Na Poříčí v susedstve Florentina.

Okrem budov má CEFC v ČR okrem iného významné podiely v podnikoch, medzi ktorými sú napríklad strojárne ŽĎAS, Pivovary Lobkowicz či futbalový klub SK Slavia Praha.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies