ČESKO: ČSSD by chcela v Babišovej vláde päť ministerstiev, spomína rezorty vnútra aj spravodlivosti
PODPORIŤ

V pražskom Ľudovom dome sa v piatok popoludní zišlo užšie vedenie sociálnej demokracie. Predseda strany Jan Hamáček informoval ostatných lídrov o postupe pri rokovaní o vláde s hnutím ANO. Vedenie ČSSD zatiaľ nediskutovalo o tom, o aké ministerstvá by sa mala strana uchádzať pri rokovaniach o vláde, stála by však o päť rezortov.

Informujú Lidovky.cz.


Predseda sociálnych demokratov Jan Hamáček novinárom po piatkovom zasadnutí grémia ČSSD povedal, že by za dôstojné považoval obsadenie piatich rezortov. Usilovať by podľa neho strana mala o ministerstva blízke svojmu programu, ale aj o tie, kde má hnutie ANO konflikt záujmov.

Podľa poslanca Antona Staňka by mala mať záujem predovšetkým o oblasti, ktoré sú pre stranu typické. “Teda oblasť sociálnu, zdravotníctva, ale aj nejaké silové ministerstvo, hovorilo sa o ministerstvách spravodlivosti či vnútra,” uviedol.

“Súčasne sú to rezorty, ktoré súvisia s tým konfliktom záujmov, ktorý je na strane hnutia ANO. Je to o kombinácii týchto faktorov, konkrétne rezorty sme ale nepreberali, “uviedol. Vo vláde by mohol existovať štandardný systém poistiek pre riešenie sporov. “Nikdy sme nehovorili o práve veta,” uviedol. Použiť by sa dala ustanovenia poslednej koaličnej zmluvy, dodal.

Poslanec Jaroslav Foldyna pripomenul, že premiér v demisii Andrej Babiš (ANO) čelí trestnému stíhaniu kvôli prípadu Čapího hniezda. “Jednou z vecí by malo byť minimálne ministerstvo spravodlivosti alebo vnútra, ktoré má tieto veci na starosti,” uviedol. K rokovaniam by rovno prizval aj komunistov. Členmi vlády za ČSSD by podľa neho nemali byť poslanci, čo sa týka aj šéfa strany Hamáčka. “Ale je to otázka na diskusiu, nie je to žiadne ultimátum,” dodal.

Hamáček novinárom povedal, že na prvej schôdzke od februárového zjazdu zoznámil členmi predsedníctva s postupom doterajších vyjednávania s ÁNO. Za kľúčové označil to, že ÁNO teraz jedná iba s ČSSD a to, že cieľom má byť koaličnej usporiadanie. “Diskusia bola relatívne rozsiahla, avšak vo finále predsedníctvo moju správu schválilo,” uviedol. Od pondelka podľa neho budú konať experti oboch strán, aby sa čoskoro dostali na úroveň, kde je v diskusii o programe ÁNO s KSČM.

Ambíciou sociálnych demokratov je pokročiť v rokovaniach čo najďalej pred aprílovým pokračovaním zjazdu. Po ňom by sa mohlo uskutočniť prípadné vnútrostraníck referendum o tom, či by mala ČSSD do koalície s ÁNO za vyjednaných podmienok skutočne vstúpiť. Babiš v piatok uviedol, že je na referendum sociálnych demokratov pripravený počkať.

Nie všetci poslanci ČSSD by hlasovali za vládu, myslí si Babiš.


Babiš v piatok na záver svojho rokovania o drogovej problematike novinárom povedal, že dohodu medzi ÁNO a ČSSD by mohli potvrdiť všetci poslanci oboch strán. Zdôvodnil to špekuláciami, že všetci poslanci sociálnej demokracie by nemuseli hlasovať pre vládu, aj keby sa na nej strany dohodli. “Sú také špekulácie, že to bývalé vedenie (ČSSD) je zásadne proti,” uviedol. Práve bývalý premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka pritom podľa neho zničil minulý kabinet.

Staněk novinárom povedal, že na grémiu očakáva informácie, to isté uviedol i Foldyna. “Je potrebné viac rokovať so zástupcami poslaneckého klubu a ľudia z regiónov nemajú žiadne informácie,” povedal Foldyna. Dokázal by si predstaviť väčšiu intenzitu rokovaní vedenia s poslancami aj zástupcami sociálnodemokratických krajov.

Olomoucký primátor Staněk trvá na tom, aby účasť vo vláde potvrdilo vnútrostraníckej referendum, ako s tým počítali novozvolení lídri strany. “Raz sme povedali, že to bude referendum, tak by to malo byť referendum, myslím, že nemá zmysel tu z toho problému utekať,” povedal. Aj podľa Foldyna ide o vec, ktorá patrí na rozhodovanie jednoznačne všetkým členom.

Babiš zopakoval, že ČSSD je jedinou stranou, s ktorou bude ÁNO teraz konať. “Ak dohodneme nejaké podmienky, tak potom určite v prípade pozitívneho rozhodnutia zjazdu (ČSSD) by sme na to referendum počkali,” povedal Babiš.

Predsedníctvo strany v piatok tiež rokovalo o tom  ako pripraviť jesenné senátne voľby. Na Rokycansku bude obhajovať funkciu Milada Emmerová, na Domažlicku Jan Látka. Vo volebnom obvode Třebíč sa rozhodne medzi Nadeždou Dobešová a Vladimírom Čiernym. V doplňovacích voľbách na Zlínsku bude za ČSSD usilovať o zvolenie senátorom Radim Jünger.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies