ČESKO: ČSSD začala rokovať s ÁNO. Preferuje priamu vládnu spoluprácu
Sociálni demokrati dnes s hnutím ANO zahájili programové rokovania pre prípadnú vládnu spoluprácu. Dávajú pritom prednosť priamej vládnej spolupráci, ak dospejú k programovej zhode. Nový predseda ČSSD Jan Hamáček po hodinovej schôdzke so šéfom ANO a premiérom v demisii Andrejom Babišom povedal, že hovoriť chce ČSSD napríklad o sektorovej dani či progresívnom zdaneňovaní, brániť chce privatizáciu služieb. Infromuje euro.cz.

“Žiadne kreslá, personálie sme neriešili,” povedal Hamáček. Znovu sa vyjednávači oboch strán zídu za týždeň nad deviatimi rozpracovanými programovými okruhmi. “Naši experti spracujú vstupné materiály podľa jednotlivých okruhov v oponentúre k programovému vyhláseniu vlády. Nad týmito prioritami sa stretneme znovu budúci týždeň, “uviedol Hamáček. Ak vyjednávači nájdu zhodu na programe, začnú riešiť personálne otázky.

“Som rád, že sme si nezatvorili vrátka na ďalšie rokovania,” povedal na rokovaní s Babišom prvý podpredseda ČSSD Jiří Zimola, ktorý Hamáčka sprevádzal.

Podľa euro.cz Sociálni demokrati chcú tiež obnoviť preplácanie prvých troch dní choroby, pričom tento návrh už predložili Snemovni, a zabezpečiť rast dôchodkov a platov, vymenoval Hamáček. Zmienil sa aj o riešenie problému exekúcií a zabráneniu vyššej spoluúčasti pacientov. Hoci ÁNO odmieta napríklad sektorovú daň, podľa Hamáčka nepadlo na rokovania zo strany ÁNO k žiadnej z oblastí jasné “nie”. “Všetky tieto témy sú na rokovanie,” myslí si.

Špičky ČSSD tlmočili Babišovi výsledky nedeľňajšieho volebného zjazdu strany, ktorý im dal mandát na začatie rozhovorov. Zjazd však uviedol, že považuje za zásadný problém, aby v kabinete zasadla trestne stíhaná osoba, čím mieril na Babiša a jeho obvinenie v kauze Bocianie hniezdo. “Ak by sme sa dostali k personáliam, budeme sa k tomu vracať, teraz sme v rovine hľadaní programovej zhody,” podotkol k tomu Hamáček.

Spoločná vláda sa podľa zjazdu sociálnych demokratov nesmie opierať o podporu hnutia SPD. Spolupráca ÁNO a ČSSD k väčšinovej vláde nestačí, dohromady majú vo dvesto člennej Snemovni 93 hlasov.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies