ČESKO: Éra masívneho vývozu do Ruska pominula, exportéri objavili nové trhy a darí sa im

Malým a stredným českým vývozcom sa v poslednej dobe viac darí nachádzať nové exportné trhy. Naznačujú to údaje Českej exportnej banky (CEB). Ešte v roku 2013 mierilo takmer 40 percent vývozu podporeného bankou do Ruska. V posledných troch rokoch sa poradie krajín na rebríčku zmenilo. Po prvom Slovensku nasledujú Indonézia, Azerbajdžan, USA, Irak, Rusko, Brazília, Kuba, Maurícius a Ostrov Man. Informuje český ekonomický portál E15.cz.

“Práve tieto teritória nahradili Ruskú federáciu, v ktorej aj vplyvom medzinárodných sankcií objem novo podporeného exportu klesol. V roku 2017 sa Rusko podieľalo na objeme financovaného exportu jedným percentom,” uviedol riaditeľ CEB Karel Bureš.

Po viac ako dvoch rokoch sa tak podľa neho prejavil úspech etablovania exportérov na nových trhoch. Najvýznamnejšie úlohu v rozložení podpory exportu hrala Ázie (69 percent) a Latinská Amerika (16 percent). Tieto teritória tak nahrádzajú predtým dominantné Rusko.

Vlani banka, ktorá sa teraz sústredí na malé a stredné firmy, prvýkrát financovala export do Bahrajnu, Kataru, Peru, Kirgizska, Litvy či Arménsko. Napríklad na Ostrov Man banka podporila vývoz leteckých motorov. Najvyšší nárast zaznamenali českí poľnohospodárski exportéri.

Podľa Zväzu priemyslu a dopravy je v krajinách Latinskej Ameriky, Ázie vrátane krajín SNŠ, ale aj severnej Afriky veľká tradícia českého priemyslu, a práve pre priemysel alebo sektor dopravy sa tu ponúka obchodná príležitosť.

“Vlani sme zorganizovali dve misie na Kubu, kam s nami išlo cez 60 exportérov. Celkom siedmich misií do ázijských krajín sa zúčastnilo vyše 170 podnikateľov. Preto by ČR mala v podnikateľských misiách v budúcnosti pokračovať a predovšetkým na tieto štáty sa zamerať,” uviedol prezident zväzu Jaroslav Hanák.

Podľa minuloročného prieskumu Asociácie malých a stredných podnikov počet českých firiem, ktoré vyvážajú aj mimo EÚ, rastie. Najmä sa zameriavajú na krajiny zo Spoločenstva nezávislých štátov a na Blízky východ. Polovica tuzemských exportérov pritom vyváža do šiestich a viac štátov, 15 percent potom do 21 krajín. Podiel firiem exportujúcich do aspoň 11 krajín stúpol medziročne o sedem percent.

Súvisiace články

ČESKO: Porozprávajme sa Andrej, napísal taliansky premiér Babišovi. Chce prebrať migráciu

redakčný výber

ČESKO: Kardinál Duka žaluje divadlo za Ježiša, ktorý znásilňuje moslimskú ženu

redakčný výber

Babiš zažaloval Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva

redakčný výber
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy