ČESKO: eRecept odhalil chyby v registri obyvateľov – „Pacienti jednoducho neexistujú“

Pôvodne mal varovať pred nežiaducimi účinkami medikamentov. Namiesto toho elektronický recept odhalil niečo úplne iné: základný register obyvateľov je plný chýb. Lekári odhadujú, že ich môže byť až desať percent.

 

Ukázalo sa to napríklad v ordinácii lekárky Zuzany Miškovskej. Akonáhle začala používať elektronický recept, niektorí pacienti prestali existovať. „Totožnosť som síce overila podľa preukazu poistenca aj občianky, systém ich napriek tomu nenašiel,“ opísala praktická lekárka.

Obrátila sa preto na liekový ústav, ministerstvo zdravotníctva aj rezort vnútra. Výsledok ju prekvapil. „Pracovníčka z vnútra mi povedala, že register obyvateľov, na ktorý je elektronický recept napojený, má spoľahlivosť len 90 až 95 percent,“ uviedla lekárka.

Podobnú skúsenosť zažila aj detská neurologička a senátorka Alena Dernerová. „Aj ja som narazila na pacientov, ktorých údaje na občiansom preukaze či kartičke poistenca nesúhlasili s dátami v základnom registri obyvateľov,“ povedala Denníku. Pacientom preto vystavila papierový recept. Inak by svoje prípravky nemohli dostať.

Ministerstvo zdravotníctva priznáva, že o probléme počulo. Za vady vraj ale nemôže. „Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ktorý má elektronické recepty na starosti, síce tieto problémy tiež zaznamenal, chyba ale nie je na jeho strane,“ potvrdila hovorkyňa rezortu zdravotníctva Gabriela Štěpanyová. Ak si je lekár stopercentne istý, že na recept zadal správne údaje, je podľa nej vada v registri obyvateľov. A ten spadá pod vnútro.

Ľudia si pritom na register obyvateľov sťažovali už v minulosti. Niektoré prípady riešila dokonca verejná ochrankyňa práv. „Všetky údaje v registri bohužiaľ nie sú správne a úplné,“ konštatovala nakoniec Anna Šabatová.

Šabatová preverovala dokonca niekoľko konkrétnych podnetov. Obrátil sa na ňu napríklad muž, ktorý sa už síce štyridsať rokov zdržiava v zámorí, napriek tomu na neho predvlani udreli exekútori. Tvrdili mu, že má v Česku vedený trvalý pobyt a od roku 2002 neplatí za zvoz odpadu.

„Ďalšia pani sa dostala do dedičského konania o zadlžených pozemkoch cudzích ľudí. Ukázalo sa, že úradníci zapísali jej zosnulému dedkovi chybne rodné číslo. Tak získal aj cudzie príbuzenstvo, „spomína ombudsmanka.

Chyby podľa nej mohli vzniknúť niekoľkými spôsobmi. Časť zrejme pochádza ešte z deväťdesiatych rokov, keď sa dáta do registra prvýkrát zapisovali. Ďalšie mohli urobiť dnešní úradníci, keď vystavovali nové doklady. Niektoré chyby zasa môžu mať na svedomí technické výpadky registra – dáta sa pri nich do systému nenačítali.

Hovorca ministerstva zdravotníctva Gabriela Štěpanyová preto teraz všetkým pacientom odporúča, aby všetky prípadné nezrovnalosti rezortu vnútra hlásili.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies