ČESKO: Firma chcela do Pardubíc priviezť tri stovky Mongolov. Narazila na odpor mesta
Priviesť do Pardubíc zhruba 300 pracovníkov z Mongolska. Taký bol zámer spoločnosti Foxconn. Lenže narazil na tvrdý odpor vedenia radnice. V Pardubiciach totiž už niekoľko stoviek Mongolov žije a denne musia čeliť množstvu problémov. Nevedia dobre po česky, nie je pre nich zabezpečená dostatočná zdravotná starostlivosť a ťažko zháňajú bývanie.

 

“Pracovníci navyše majú po pol roku právo si sem priviesť rodinných príslušníkov. Niekoľko desiatok detí sa už na príchod do Pardubíc pripravuje. Upozornili sme štátne orgány a spoločnosť Foxconn, že také kapacity tu pre nich vo školských zariadení nebudú, “povedal námestník primátora Jakub Rychtecký (ČSSD).

“Dostávali sme signály, že by v priebehu dvoch troch rokov do nášho vzdelávacieho systému malo prísť skoro 60 detí z Mongolska, a to bez jazykového vybavenia. Ich rodičia tiež nemajú dobrú slovenčinu a naše školstvo je už takto drvené absolútne nepripravenú inklúziu. Nie sme schopní zabezpečiť im kvalitné vzdelanie, ako nám nariaďuje zákon – jazykovo vybavených asistentov je málo, “povedal primátor Martin Charvát (ANO).

Mesto by preto muselo zvyšovať kapacity svojich školských zariadení. Materské školy už čelia silnému náporu detí teraz – päťročné deti majú od tohto školského roka povinnú dochádzku, od roku 2020 budú škôlky musieť prijímať aj deti dvojročné. Školy potom najväčší nárast čaká za dva roky. V niektorých triedach je už teraz viac ako 30 detí. “Ak štát alebo spoločnosť Foxconn nezačne na zvýšenie kapacít uvoľňovať peniaze, nevidíme dôvod, prečo by sme ich mali dávať z vlastného rozpočtu,” poznamenal Rychtecký

“Nikdy sme neboli informovaní o rozsiahlych náboroch pre spoločnosť Foxconn v zahraničí. V súvislosti s problematikou školstva sme do toho začali trochu ňúrať a prvýkrát prišli pripomienky z ministerstva vnútra, aké k tomu má samospráva mesta stanovisko. To bolo jednoznačne negatívne, “dodal Charvát.

Na základe tohto vyjadrenia ministerstvo vnútra zastavilo vydávanie povolení na pobyt a nábor nových pracovníkov je teraz pozastavený, informuje denik.cz “Kým nebudú vyriešené všetky otázky, nechceme podporovať to, aby sem prišli ďalší zahraniční pracovníci,” uviedol Charvát. Ako pripomenul zastupiteľ Petr Klimpl (ODS), do Pardubíc už pred dvoma rokmi dorazilo 250 Mongolov bez akéhokoľvek vyjadrenia zo strany samosprávy. “Riešilo sa to len na úrovni štátnej správy,” konštatoval Klimpl.

Nechuť prijímať pracovníkov z Mongolska vyjadrili aj ďalší zástupcovia opozície. “Nie som ani rasista, ani xenofóbny človek, ale keď si spomeniem na filmy o Čingischánovi, behá mi mráz po chrbte. Mongoli sú od nás kultúrne veľmi odlišní a nemajú záujem sa nám prispôsobovať, “povedal Jan Linhart (Patrioti Pardubíc).

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies