ČESKO: Horáček podporoval Drahoša. Teraz ho verejne skritizoval! Prečo nesedí ani porovnávanie Andreja Kisku a Michala Horáčka?
PODPORIŤ

Textár, producent a neúspešný kandidát na prezidenta Michal Horáček pred druhým kolom otvorene podporoval Jiřího Drahoša. Dokonca sa spolu s ním zúčastnil stretnutí s voličmi a ponúkol mu svoje billboardy. Lenže po voľbách sa na jeho správanie pozerá značne kritickým okom.

 

“My, ktorí sme si priali na Pražskom hrade zmenu, sme prehrali. Priznajme si to. Priznajme si aj to, že vyhral Miloš Zeman. A pretože vyhral v regulárnej demokratickej súťaži, je nielen správne, ale aj nutné mu zablahoželať. Blahoželám teda. Nie je to ľahké, ale musím to urobiť: hovorím, že Miloš Zeman je môj prezident, “uviedol na sociálnych sieťach jeden zo Zemanových protikandidátov z prvého kola.

Práve takéto správanie podľa neho prispeje k lepším vzťahom medzi oboma tábormi.

“Len takto budeme vo chvíli, keď vyhrá náš kandidát, môcť žiadať po tých, ktorých kandidát prehral, ​​aby to rešpektovali. Len takto – nie pri víťazstve, ale v okamihoch sklamania – sa učíme a musíme praktizovať demokraciu, “vysvetľuje svoj postoj Horáček.

Poukazuje tiež na to, že počas kampane bolo prednesených veľa pekných slov napríklad o “zjednocovaní” alebo “zmierovaní”.

“Ale aký to malo mať konkrétny obsah? Príležitosť ukázať skutočnú oddanosť deklarovaným ideálom sa však naskytla. A to po tom, čo už bolo bohužiaľ isté, že voľbu vyhral Miloš Zeman. Vtedy, myslím, sa mal pán profesor Drahoš vydať z Pakula do Top Hotelu. Je to autom sotva desať minút. A víťazovi zablahoželať, “pokarhal Horáček Drahoša, hoci ho inak v kampani  podporoval.

Príjemné by to podľa neho nebolo.

“Ale ak chce niekto kultivovať politické prostredie a vytýčiť si pozíciu zmierovateľa, musí sa sám vedieť zmieriť ako prvý. A dať tak najavo aj tým, čo hlasovali za iného kandidáta, že ich voľbu – a tak aj je samotné – rešpektuje. Len tak možno v ich hlas dúfať v nejakom “nabudúce”, ​​nie? Hovorilo sa o tom, že “nič nekončí” a “ide sa ďalej”. Obávam sa, že slová bez činov tomu sotva napomôžu. Škoda, “dodal textár.

Okruh poradcov okolo Michala Horáčka tvorila aj ľudia, ktorý pomohli k voľbe Andreja Kisku. Práve Magda Vašáryová sa ohradila v českých médiách voči porovnávaniu Jiřího Drahoša s Kiskom.

Je tu však ešte jeden háčik. Ani porovnávanie Michala Horáčka s Andrejom Kiskom, do ktorého skĺzli české a slovenské média tak trochu nesedí. Dôvod je úplne jednoduchý. 

V čase keď Andrej Kiska usiloval o vstup do Komunistickej strany Československa. Michal Horáček s Michealom Kocábom organizovali iniciatívu Mosty, ktorá usilovala o dialóg medzi komunistickou vládou Ladislava Adamca a vtedajšou opozíciou tvorenou rôznymi občianskymi skupinami. Ako spomínajú vtedajší svedkovia aj vďaka tomu sa uskutočnilo prvé neformálne stretnutie opozície 19. novembra 1989  cez Oskara Krejčího s komunistickým premiérom Adamcom a aj možno vďaka tomu netiekla v Novembri 89 v Československu krv.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies