ČESKO: Jan Hamáček novým predsedom ČSSD. Je zástancom rokovaní s ÁNO o vláde
Českú sociálnu demokraciu povedie doterajší podpredseda strany a podpredseda Poslaneckej snemovne Jan Hamáček. V druhom kole hlasovania na nedeľňajšom mimoriadnom zjazde strany v Hradci porazil bývalého juhočeského hajtmana Jiřího Zimolu. Podľa Hamáčka by Sociálni demokrati mali rokovať s hnutím ANO o účasti na novej vláde. Informujú Lidovky.cz.

Ak ČSSD zostane v opozícii, bude často stáť proti vlastnému programu, ktorý vytunelovalo hnutie ÁNO, vyhlásil v nominačnom prejave Hamáček. Sociálni demokrati by mali podľa neho usilovať o rezorty, vďaka ktorým je možné presadzovať stranícky program. Zároveň s ohľadom na trestné stíhanie predsedu ANO a premiéra v demisii Andreja Babiša Hamáček uviedol, že účasť stíhaných vo vláde nie je možná.

“Rokovať o vláde neznamená do nej vstupovať,” zdôraznil Hamáček. Ak by sa ČSSD mala na kabinetu podieľať, podľa neho by o tom museli po dokončení vyjednávania rozhodnúť členovia ČSSD vo vnútrostraníckom referende.

Štatutárnym podpredsedom ČSSD zvolil zjazd strany Jiřího Zimolu. Bývalý juhočeský hajtman porazil poslanca a niekdajšieho brnianskeho primátora Romana Onderku.

Zimola bol dlhodobým kritikom doterajšieho vedenia ČSSD, delegátov dnes zaujal okrem iného prejavom, pri ktorom časť predniesol v ružových okuliaroch. Po voľbe predsedu vystúpil na pódiu spolu s Hamáčkem a vyjadril záujem o post jeho prvého zástupcu.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies