ČESKO: Kardinál Duka žaluje divadlo za Ježiša, ktorý znásilňuje moslimskú ženu
Keď sa zdalo, že sa už nad kontroverznými predstaveniami chorvátskeho režiséra Olivera Frljiče Naše násilie a vaše násilie a Prekliatie, uvedenými v Brne na konci mája v rámci festivalu Divadelný svet, zavrela voda verejných pohoršení, rozvíril hladinu kardinál Dominik Duka. Podal žalobu na Centrum experimentálneho divadla, ktoré spravuje o i. Divadlo Husa na provázku, ktoré hry uviedlo. Informuje portál Novinky.cz.

“Vzhľadom k tomu, že som arcibiskup pražský, som tiež členom cirkvi, som teda veriaci. A ak pápež František hovorí, že pastier musí cítiť s ovcami svojho stáda, je mojou povinnosťou, aby som nielen sám za seba, ale aj za druhých pozdvihol svoj hlas k tomu, čo sa odohralo. Domnievam sa totiž, že slušnosť a rešpekt k druhému, k jeho názorom, je základom spolužitia v spoločnosti, “vysvetlil Duka, prečo sa rozhodol pohnať divadelníkov pred súd žalobou na ochranu osobnosti. Bude po nich žiadať ospravedlnenie.

V hre Naše násilie a vaša násilie postava stelesňujúca Ježiša znásilňuje moslimskú ženu a herečka si vyťahuje z prirodzenia českú vlajku, v hre Prekliatie je zase socha pripomínajúca pápeža Jána Pavla II. sa stoporeným penisom.

Spoločne s Dukom podal žalobu k brnenskému mestskému súdu aj karlovarský advokát Ronald Nemec

“Umenie vždy slúžilo ku kultivácii prostredia a to, že aj karikujú, je len dobre. Ale ak už ide priamo urážať a ničiť, potom nejde o slobodu prejavu a umenie, ale o zásah do osobnostných práv. Ja aj pán kardinál sa domnievame, že obe hry prišli zosmiešniť hodnoty a podstatu našej viery. Tiež zosmiešňujú českú vlajku, a to je hodnota vysoká. S tým nesúhlasíme,” napísal denníku Právo Nemec.

“Okolo nás je rad násilných útokov rôznych náboženstiev. A nejde len o niektorých moslimov. Je potrebné dať ľuďom nádej a vieru v naše súdy, že každý má právo sa slobodne vyjadrovať, ale všetko má svoje limity. Ak súd žalobe vyhovie, nemôže mať nikto žiadne právo teroristickým útokom zabiť desiatky ľudí, pretože sa mu nepáčia karikatúry Mohameda či iné. Nejde len o náboženstvo, ale všeobecne o morálku, “dodal advokát.

Riaditeľ Centra experimentálneho divadla Miroslav Oščatka bol žalobou zaskočený. “Je to unikátna situácia. O uvedení rozhodovala dramaturgická rada festivalu. My sme boli len spoluorganizátorom, takže je to cielené vedľa. Neviem, nakoľko je pán Duka informovaný a prečo je to proti nášmu divadlu. Avšak dúfam a verím, že ten súd rozhodne v náš prospech, “vyhlásil riaditeľ.

“Neviem si predstaviť, ako by sa divadelné predstavenie mohlo dotknúť osobnostných práv pána kardinála. Postava, o ktorej je reč, ani nereprezentovala Ježiša Krista. Ona niesla určité symbolické atribúty Ježiša, ale nebola to jeho postava. Tá postava zosobňovala Európu. Nebol to útok na náboženstvo ani na Ježiša. Neviem si predstaviť, že by niekto s takou žalobou mohol uspieť, ale uvidíme, keď už bude na súde. Mrzí ma, že sa takáto vec rieši cez súdy, “doplnil Oščatka.

Hovorkyňa brnenského súdu Petra Hovorková potvrdila, že žaloba už na súd dorazila s tým, že teraz budú prebiehať štandardné procesné úkony, a o tom, kedy budú nariadené samotné rokovania, je predčasné hovoriť.

“Súd ukáže, kde je pravda”

Riaditeľ usporiadateľského Národného divadla Brno Martin Glaser k žalobe uviedol, že súd rozhodne, kto má a nemá pravdu. “Ak napáda aj predstavenie Prekliatie, musím “smeknout”, že chce rozšíriť debatu aj na hru o zneužívaní detí, žien a nevedomých osôb kňazmi. To je niečo, čo vo verejnej diskusii nebolo. Ak je cieľom dostať to na verejnú diskusiu, je treba mať voči nemu hlbokú úctu, “dodal Glaser.

“Policajti v súvislosti s divadelnou hrou do konca júna evidovali 19 oznámení. Po dôkladnej analýze materiálov vrátane prezretí a vyhodnotenia kompletného záznamu hry a konzultácii so štátnym zastupiteľstvom vyšetrovateľ dospel k záveru, že vo veci nejde o trestný čin, “uviedol policajný hovorca Pavel Šváb.

“Pokiaľ ide o posúdenie konania osôb, ktoré narušili predstavenie, policajti vec vyhodnotili ako podozrenie z priestupku a všetkých 25 osôb oznámili správnemu orgánu,” dodal hovorca.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies