ČESKO: Klaus prišiel blahoželať Zemanovi. Obáva sa, že porazení výsledok neprijmú
Bývalý prezident Václav Klaus sa obáva toho, že priaznivci porazeného prezidentského kandidáta Jiřího Drahoša neprijmú výsledok volieb. Klaus to v sobotu povedal novinárom v štábe znovuzvoleného prezidenta Českej republiky Miloša Zemana, ktorému prišiel pogratulovať. Informujú Novinky.cz

Klaus povedal, že víťazstvo Zemana “nebolo v žiadnom prípade tesné”. Zároveň si je istý, že Zeman a jeho spolupracovníci by porážku prijali. Bývalý a súčasný prezident Česka sa spolu bavili ako dobrí priatelia. Zeman Klausa pozval na pohárik.

“Teraz ide o to, čo znamená toto víťazstvo doterajšieho prezidenta. Ak mám z niečoho nemyslím obavu – ale je to otáznik – tak ide o to, či porazení ten výsledok prijmú, “komentoval Klaus dnešnej tesné víťazstvo Zemana. “Som stopercentne presvedčený, že keby to dopadlo opačne, tak to Miloš Zeman a jeho ľudia prijmú, zatiaľ čo mám hrôzu, že dnes to tak úplne nebude,” povedal na adresu stúpencov Drahoša.

Z rivalov sú kamaráti

Pred novinármi sa niekdajší politickí rivali bavili ako dobrí známi a vtipkovali. “Tešil som sa, že sa ťa spýtam, koľkými hlasmi som ti prispel,” vyhlásil Klaus, ktorý pred voľbami Zemana podporil.

Zeman odpovedal, že v nasledujúcich dňoch za ním budú chodiť jeho známych pripomínať mu, koľko percent voličov mu priniesla ich podpora. “U každého z nich to bude určite päť percent,” dodal Zeman. “Milý Václav, v tvojom konkrétnom prípade, celkom výnimočne, na rozdiel od tých iných, tí, kamarát, tých päť percent uznávam,” povedal Klausovi.

Zeman tiež odhadol, že proti jeho zvoleniu bude vystupovať takzvaná pražská kaviareň, čo je termín, ktorým sú označovaní prezidentovi kritici. Podľa Zemana je pražská kaviareň “spoločenstvo sebeutvrzujících sa ľudí, ktorí toho v živote veľa nedokázali”.

“Pokiaľ nebude teraz päť rokov chcieť fňukať, že neprešiel jej kandidát, bude musieť zatvoriť ústa,” dodal prezident na adresu svojich odporcov. Klaus na to znova poznamenal, že by bol rád, keby porazení výsledok prijali.

“Som zvedavý, či porazení nebudú kričať, že demokracia prehrala,” vyhlásil. Zeman potom Klausa pozval na pohárik na oslavu víťazstva.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies