ČESKO: Komunistická strana Čiech a Moravy chce väzniť politikov, ktorí zmenia stranu

Komunistickí poslanci opäť podali ústavnú novelu proti takzvanému prerodu zákonodarcov. Poslanci a senátori by podľa predlohy prišli o mandát aj v prípade ich právoplatného odsúdenia na nepodmienečný trest za úmyselný trestný čin.

 Rovnaké alebo obdobné novely presadzovala KSČM už v minulých volebných obdobiach, schválené neboli.

Takáto zmena podľa komunistov narúša dôveru ľudí v politiku aj fungovanie ústavného systému. Ide podľa nich o “výpoveď plnej moci” kandidáta voči voličom a o porušení záväzku voči politickej strane alebo hnutí. Do ústavy preto KSČM chce zaradiť ustanovenie, podľa ktorého by mandát zákonodarca mohol zaniknúť “stratou”. Podrobnosti by stanovili rokovacie poriadky oboch parlamentných komôr.

Proti strate mandátu by bolo možné odvolanie na Ústavný súd. Na súd by sa mohol obrátiť dotyčný zákonodarca, predsedovia Snemovne alebo Senátu alebo skupina 20 poslancov alebo desiatich senátorov.

Možnosť zániku mandátu kvôli právoplatnému nepodmienečnému odsúdeniu zákonodarca za úmyselný trestný čin označujú komunisti za logický krok, ktorý vychádza z požiadavky na morálny profil člena parlamentu.

Predloha teraz zamieri na posúdenie vlády. Rozhodne o nej parlament. Pretože ide o ústavnú novelu, musela by v oboch komorách získať trojpätinovú podporu, aby bola schválená.

Súvisiace články

ČESKO: Porozprávajme sa Andrej, napísal taliansky premiér Babišovi. Chce prebrať migráciu

redakčný výber

ČESKO: Kardinál Duka žaluje divadlo za Ježiša, ktorý znásilňuje moslimskú ženu

redakčný výber

Babiš zažaloval Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva

redakčný výber
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy