Česko, krajina skladom zasľúbená. Zabrali už sedem miliónov metrov štvorcových
Za posledných päť rokov sa rozloha skladov v tuzemsku zväčšila o sto šesťdesiat percent na sedem miliónov metrov štvorcových. Nové sklady rastú na okraji veľkých miest – pri Prahe, Plzni, Brne – alebo v blízkosti hraníc. Haly pritom vznikajú hlavne vďaka e-shopom.

V čase konjunktúry Česi viac míňajú a čoraz častejšie nakupujú na internete. “V súčasnej dobe sa stavia najviac hál určených pre e-commerce, ktorá rastie priemerne o desať percent ročne v objeme nakupovaného tovaru,” hovorí Zdeněk Kašpar, riaditeľ divízie priemyslu a logistiky CBRE.

V blízkej dobe napríklad otvorí svoj tretí sklad jeden z najväčších internetových hráčov Alza.cz. V priemyselnom parku P3 vo Zdiby e-shop zaberie 22 tisíc metrov štvorcových, ale počíta s možnosťou rozšírenia plochy až na štvornásobok, informujú idnes.cz

Ako ukazuje príbeh Jenča neďaleko Prahy, nie vždy developeri kráčajú na periférii miest po červenom koberci. Strategická poloha mesta s dvanástimi stovkami obyvateľov v blízkosti Letiska Václava Havla Praha a diaľnice D6 prilákala v poslednej dobe tiež mamutí čínsky e-shop Alibaba. Len pár kilometrov na sever, v obci Dobrovíz, už má svoje sklady jeho najväčší konkurent, americký Amazon.

    “Som zásadne proti ďalšej výstavbe skladov. To, čo tu vzniklo, je šialenstvo, “hovorí starosta Jenča Pavel Burgr. Blízko mesta sú napríklad haly logistických firiem Gebrüder Weiss alebo Hödlmayr. V poslednej dobe pribudla spoločnosť 4PX Express, ktorá zabezpečuje distribúciu pre internetový gigant Alibaba. “Nemohli sme s tým pohnúť, povolenia bola vydané už pred pätnástimi rokmi,” dodal starosta.

Skladové plochy zaberajú u Jenča odhadom zhruba polovicu plochy mesta, ale podľa Burgr nemajú pre mestá valný ekonomický prínos. “Rokovať s firmami o nejakej finančnej podpore pre obec je strašne ťažké. Nikdy sme od nich nič nevideli, nič nesponzorujú, “vysvetlil.

Aktuálne sa v Jenči zaoberajú myšlienkou zmien v časti projektu, ktorý dokončuje pre Alibaba developer VGP. Z kancelárskych priestoroch by malo byť ubytovanie. Mestu sa to ale nepáči. “Môže sa stať, že to tu za päť desať rokov opustia, čo z takéhoto hotela môže vzniknúť?” Dodal starosta.

Z dát poradenskej spoločnosti Cushman & Wakefield vyplýva, že len v desiatich najväčších projektoch je plánované dostavať cez 1,3 milióna metrov štvorcových skladových plôch. Najviac ich chystá spoločnosť CTP Invest, ktorá je s približne tretinovým podielom lídrom trhu skladových výstavieb. Vo výstavbe má svoje parky v Bore, v Brne, Ostrave či Úžiciach. Plné ruky práce však majú aj ostatní developeri – VGP, Prologis, Panattoni alebo P3.

Napriek legislatíve, ktorá podľa firiem zbytočne brzdí výstavbu, a haly sa začínajú stavať často až po niekoľkoročnom byrokratickom maratóne, sa oboru darí. Napríklad P3 mala pred piatimi rokmi v tuzemsku sedem budov s celkovou rozlohou 204 tisíc m², teraz spravuje 76 priemyselných nehnuteľností s plochou vyše 1,1 milióna m². “Poloha Česka uprostred Európy nahráva dlhodobému záujmu o výrobné a logistické centrá. Na druhú stranu máme len štyri diaľnice, ktoré nás spájajú so zahraničím, “uviedol riaditeľ P3 pre Českú republiku Tomáš Míček.

    Z priemyselného developmentu sa stala zaujímavá investičná príležitosť. Správca fondov Conseq Investment Management uvádza, že práve priemyselné budovy predstavujú najvyššie zhodnotenie, ktoré dosahuje medzi 6,25 a 8,25 percentá ročne.

Iní experti z boomu skladových výstavieb nadšení nie sú. “Začína byť jasné, že nárast skladovacích plochy je neúnosný. Postaviť sklad trvá niekoľko rokov a developeri sa začínajú obávať úpravy legislatívy, ktorá by podmienky výstavby nových skladov sprísnila, “tvrdí Martin Paloncy z poradenskej spoločnosti Logio. Lacnejšie práce a služby priťahujú záujemcov zo zahraničia, podľa firmy má však už Česko v prepočte na tisíc obyvateľov dvakrát viac skladovacej plochy než Poľsko. Uskladnenie tovaru je v SR o 35 percent lacnejšie ako v susednom Nemecku.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies