ČESKO: Ku druhému kolu prezidentských volieb sa nechystá štvrtina voličov neúspešných kandidátov, ukázal prieskum

Zhruba tri štvrtiny voličov väčšiny nepostupujúcich kandidátov na prezidenta by v druhom kole voľby dali hlas Jiřímu Drahošovi. Najväčšiu podporu má Drahoš medzi voličmi Fischera. Zemana by volili najčastejšie priaznivci Topolánka. Informuje portál euro.cz.

Z prvého kola postúpili do druhého, ktoré sa koná 26. a 27. januára, prezident Miloš Zeman a bývalý predseda Akadémie vied ČR Drahoš. Agentúry STEM / MARK a Median vo zverejnených výsledkoch prieskumu pre Inštitút pre Demokraciu 21 uviedli, či by voliči nepostupujúcich kandidátov Pavla Fischera, Michala Horáčka, Marka Hilšera a Mirka Topolánka volili skôr Drahoša, alebo Zemana, prípadne voliť nešli. Agentúry zisťovali názor voličov počas prvého kola.

Drahošovi by dalo hlas 71 až 77 percent oslovených voličov Fischera, Horáčka, Hilšera a Topolánka. K Zemanovi by sa naopak priklonilo 15 až 22 percent voličov týchto štyroch neúspešných kandidátov. Najväčšiu podporu má Drahoš medzi voličmi Fischera. Zemana by volili najčastejšie priaznivci Topolánka. Zvyšok opýtaných tvoria ľudia, ktorí ešte nie sú rozhodnutí, alebo už v druhom kole nechcú k urnám prísť.

Najväčší podiel ľudí, ktorí by už v druhom kole vôbec nešli voliť, je medzi priaznivcami Horáčka. K urnám by neprišla takmer desatina z nich.

Zeman postúpil do druhého kola sa približne 39 percentami hlasov (asi 1,99 milióna hlasov) a Drahoš s 27 percentami (1,37 milióna hlasov). Fischer získal v prvom kole asi desať percent hlasov, Horáček a Hilšer zhodne približne deväť percent a Topolánek štyri percentá. Všetci štyria spomenutí nepostupujúci kandidáti dostali dohromady približne 1,68 milióna hlasov.

Ak by Zeman a Drahoš dostali k počtu hlasov získaných v prvom kole aj podiel z hlasov nepostupujúcich kandidátov podľa prieskumu, získal by celkovo viac hlasov Drahoš. Pri prepočte z množstva voličov kandidátov v prvom kole by tak Zeman dostal zhruba 2,29 milióna hlasov a Drahoš 2,62 milióna.

Súvisiace články

ČESKO: Porozprávajme sa Andrej, napísal taliansky premiér Babišovi. Chce prebrať migráciu

redakčný výber

ČESKO: Kardinál Duka žaluje divadlo za Ježiša, ktorý znásilňuje moslimskú ženu

redakčný výber

Babiš zažaloval Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva

redakčný výber
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy