ČESKO: Lacný byt aj dovolenka na horách. Nemocnice lákajú nové sestry na benefity
PODPORIŤ

Bezplatný odvoz do práce a späť, lacný byt alebo rekreácie na horách. To sú niektoré z benefitov, ktoré ponúkajú sestrám juhomoravské nemocnice. Informuje český Denik.cz v článku Růženy Machálkovej.

Novinkou Fakultnej nemocnice Brno je autobus, ktorý vozí sestry a nelekársky personál zadarmo.

“Jazdia denne po piatej hodine ráno z Boskovic cez Čiernu Horu a Lipůvka do Brna. Tam zastavuje pri Detskej nemocnici a v Bohuniciach. Popoludní sa zase vracia. Chceme tým pomôcť zamestnancom, ako sú sestry, sanitári alebo farmaceuti, “vysvetlil hovorca nemocnice Pavel Zara.

Po mesiaci prevádzky nemocnice prínos autobusu vyhodnotia a rozhodne sa, či ho bude ponúkať ďalej.

Medzi ďalšie benefity zamestnancov Fakultnej nemocnice Brno patrí napríklad možnosť ubytovania vo vlastnej ubytovni, zvýhodnené mobilné tarify alebo voľnočasové aktivity a rekreácie. Najväčšiemu zdravotníckemu zariadeniu v Brne chýba štyri desiatky sestier.

Brnenská Úrazová nemocnice ponúkla štyrom sestrám výhodný prenájom velkometrážneho bytu.

“V júli sme získali od mesta byt v Masarykovej ulici. Štyri sestry sa delia o nájom, platia aj s energiami zhruba štyritisíc korún mesačne. Na jar plánujeme získať ďalšie byty, podľa toho, aký bude dopyt, “vysvetlila hlavná sestra Andrea Lišková.

Okrem možnosti lacného bývania ponúka Úrazová nemocnica i ďalšie benefity.

“Medzi najobľúbenejšie patria príspevok na dovolenku, dotované obedy alebo možnosti vzdelávania,” vymenovala Lišková.

Zatiaľ v nemocnici zháňajú len dve sestry. Ich záujem podľa Liškovej vzbudil dvojtisícový príplatok za smennú prevádzku.

O benefity je záujem aj v brnenskej Fakultnej nemocnici u svätej Anny. “Napríklad v minulom roku zamestnanci mohli čerpať tritisíc korún v našej lekárni na nákup vitamínových prostriedkov. O to bol veľký záujem. Veľký záujem sme zaznamenali aj o program na mobilné telefóny, kde poskytujeme výhodné tarify ako pre zamestnancov, tak ich rodinných príslušníkov, “uviedla hovorkyňa nemocnice Petra Veselá.

Prispôsobovať benefity aktuálnym potrebám sestier sa snaží brnenská Nemocnice Milosrdných bratov.

“Zvlášť mladá generácia má úplne iné predstavy o tom, čo preferuje. Snažíme sa im načúvať. Prispôsobujeme napríklad mzdovú politiku alebo ponúkame rehabilitácie, ktoré sestrám pomôžu pri ich obrovskej telesnej i psychickej záťaži, “uviedol riaditeľ nemocnice Josef Drbal.

Zdravotníckemu zariadeniu dlhodobo chýba zhruba tridsiatka sestier.

Náročnosť práce sestier potvrdzuje aj Lišková. “Mladšej generácii sa príliš nechce do smennej  prevádzky, ktorá je bezpochyby veľmi náročná. K štúdiu tiež mieri menej študentov. Treba chodiť na nábory do škôl už na základnej škole či gymnáziu, kde sa mladí rozhodujú, čo budú robiť, “myslí si.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies