ČESKO: Ministerstvo vyňalo Bocianie hniezdo z financovania EÚ. Babiš sa obháji, verí Jermanová
Ministerstvo financií ČR (MF) vyňalo Bocianie hniezdo z európskeho financovania. Kvôli 50 miliónovej dotácii pre rekreačné a konferenčné stredisko obvinila polícia 11 ľudí, medzi nimi premiéra Andreja Babiša (ANO) a podpredsedu hnutia ÁNO Jaroslava Faltýnka.

MF odpovedalo na listy Európskej komisie z polovice decembra 2017, v ktorom Európska komisia navrhla Českej republike u siedmich operačných programov z minulého účtovného obdobia vyňať výdavky, ktoré sú predmetom správneho alebo trestného konania alebo šetrení OLAF, z európskeho financovania. Informujú Eurozpravy.cz.

Ako MF už skôr naznačilo, vyňatie z európskeho financovania umožní definitívne účtovné a finančné uzavretie operačných programov minulého programového obdobia zo strany Európskej komisie a dosiahnutie plnej finančnej alokácie prostriedkov vyhradených z rozpočtu EÚ na príslušné operačné programy. Z tohto dôvodu Ministerstvo financií Európskej komisii odpovedalo, že s súhlasí s vybratím výdavkov u ROP Severovýchod, ROP Juhozápad, ROP Stredné Čechy, ROP Juhovýchod a OP Životné prostredie. Všetky regionálne rady spomínaných operačných programov, s výnimkou ROP Stredné Čechy, s vyňatím súhlasili. U ROP Stredná Morava a ROP Moravskoslezsko, kde EK navrhla tiež vyňatie, zatiaľ prebiehajú rokovania s príslušnými regionálnymi radami.

“Rozhodnutie o vyňatí alebo nevyňatí sporných výdavkov z európskeho financovania žiadnym spôsobom nezasahuje do prebiehajúceho trestného konania na národnej úrovni, ani nemá vplyv na prípadné budúce správne konanie o odobratí dotácie príjemcovi zo strany poskytovateľa dotácie. Posúdenie, či došlo k porušeniu podmienok poskytnutia dotácie, je plne v kompetencii poskytovateľa dotácie, ktorý v prípade jeho preukázania buď začne príslušné správne konanie, prípadne sa pripojí ako poškodená osoba s nárokom na náhradu škody v rámci trestného konania, “uviedol pre EuroZprávy.cz hovorca MF Michal Žurovec.

Stredočeská hajtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) uviedla, že vzhľadom na rozhodnutie ministerstva je dnešné obmieňanie Výboru regionálnej rady Regionálneho operačného programu Stredné Čechy, o ktorom koná krajské zastupiteľstvo, len organizačné záležitosťou. Koalícia ANO a ČSSD podporovaná komunistami navrhla nové zloženie výboru, ktorý dohliada na dotácie v končiacom regionálnom operačnom programe a v ktorom mala opozícia doteraz väčšinu.

Podľa opozičných strán ide o reakciu na nedávne rozhodnutie výboru nevyjmúť Bocianie hniezdo z financovania EÚ. Koalícia tvrdí, že tento orgán by mal byť vymení kvôli nedávnej zmene vo vedení kraja.

Opozícia to kritizuje. Zastupitel za TOP 09 Jana Jakoba uviedol, že cieľom je potrestať tých, ktorí majú na riešenie dotačnej kauzy premiéra Andreja Babiša (ANO) iný názor. Zástupcovia koalície tvrdili, že pomer síl koalície a opozície bude naďalej dvanásť ku trom. “Bola tam vždy koalícia a tri kontrolné hlasy z opozície,” namietol predseda klubu KSČM Zdeněk Štefek.

Jermanová v kauze Bocianie hniezdo Babišovi verí a jej postoj sa nezmenil. Odmietla však možnosť, že by sa ako predsedníčka výboru regionálnej rady, ktorý dohliada na európske dotácie v končiacom regionálnom operačnom programe, snažila niečo ovplyvniť v Babišov prospech. “Ak to budete spájať s tým, že som sa to snažila ovplyvniť, tak sa budem brániť, pretože to nie je pravda,” uviedla Pokorná Jermanová.

Upozornila však na to, že nie je členkou snemovného imunitného výboru a nemá informácie zo spisu. “Mám kusú správu z médií z OLAF, ale pri všetkej úcte k vám všetkým, ja som veľmi opatrná, aby som si robila názor podľa článku v médiách,” podotkla. Je vraj rada, že Poslanecká snemovňa premiéra aj Faltýnka vydala na trestné stíhanie a polícia vec vyšetruje. “Som presvedčená o tom, že sa obhájia,” dodala.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies