ČESKO: Nemocnica Mariánské Lázně je na predaj, Penta záujem nejaví

Súkromný majiteľ malej nemocnice v západočeskom kúpeľnom meste ponúkal väčšinový podiel radnici. Teraz zháňa iného záujemcu.

Nemocnica Mariánské Lázně môže opäť zmeniť majiteľa. Väčšinový podiel približne 86 percent drží súkromná spoločnosť Západnej zdravotnej, ku ktorej sa hlási Jakub Zavoral, podnikateľ v stavebníctve a bývalý regionálny líder TOP 09 v Ústí nad Labem. Zvyšný diel zostáva v majetku mesta.

Samotný väčšinový vlastník Nemocnice Mariánské Lázně nechce predaj komentovať, uviedol konateľ Západnej zdravotnej Václav Smelík. Informáciu o predaji ale nechtiac zverejnil menšinový spoluvlastník nemocnice, mesto Mariánské Lázně. Na zastupiteľstve mesta na konci januára o tom, že je nemocnica na predaj, hovoril poradca Miloslava Chadima. „Nemocnica je na predaj, včas nás budú informovať, až k tomu dôjde,“ uviedol podľa oficiálneho zápisu. Mesto má zástupcu v dozornej rade nemocnice.

V Mariánskych Lázňach sa o predaji nemocnice špekuluje od vlaňajšieho novembra, kedy mesto dostalo ponuku dokúpiť ku svojim štrnástim percentám podiel od Západnej zdravotnej. Možnosť ale nevyužilo. Zastupitelia zvažovali nezáväznú ponuku na kúpu podielu za 25 miliónov korún, ale neschválili ju.

Mariánskolázeňská nemocnice prevádzkuje lôžka následnej a dlhodobej starostlivosti, pohotovostnú službu a ambulancie. Zavoral kúpil podiel v Nemocnici Mariánské Lázně v roku 2015. Zároveň je spoluvlastníkom Roudnickej nemocnice. Aj podiel v Roudnickej nemocnici by Zavoral rád predal. Rokovania, ktorá o tom viedol skôr so spoločnosťou Penta, ale skomplikoval spor s druhým spolumajiteľom.

Skupina Penta, ktorá cieľavedome rozširuje svoju sieť nemocníc v Česku, záujem o zariadení v Mariánskych Lázních nemá. „Kúpu nezvažuje,“ uviedla hovorkyňa Penta Hospitals CZ Lenka Holá. Najväčší český súkromný prevádzkovateľ nemocníc Agel svoje akvizície zásadne nekomentuje. Vyjadrenie odmietla napriek svojej hovorkyne Dite Fuchsovej aj skupina EUC, ktorá sa zameriava hlavne na ambulancie.

Nemocnicu pôvodne vlastnilo mesto. V roku 2008 predalo väčšinový podiel firme Asklepion lekára Romana Šmuclera. Záujem vtedy mala aj skupina PPF, mesto ale videlo u Asklepion väčšiu šancu na ďalší rozvoj nemocnice. Lenže v roku 2011 Asklepion svoj podiel predal a nemocnicu získali spoločnosti s nejasnými vlastníkmi. Keď v roku 2015 potom firmu Západnej zdravotnej a s ňou väčšinový podiel v nemocnici prevzal Zavoral, ako jednou z úloh mal dostať nemocnicu zo strát. Napríklad v roku 2013 vykázala stratu 23 miliónov korún a tržby len 55 miliónov korún, o 46 miliónov menej ako v predchádzajúcom roku. Hospodárenie sa od tej doby o niečo zlepšilo, ale do plusu sa nemocnica nedostala. Strata nemocnice predstavovala predvlani 7,4 milióna korún pri obrate 68 miliónov.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies