ČESKO: O post šéfa ČSSD je bitka. Kto všetko sa uchádza o post predsedu?
PODPORIŤ

Mimoriadny zjazd Českej strany sociálno demokratickej, na ktorom si strana zvolí nové vedenie, sa koná 18. februára v Hradci Králové. Kandidátov post šéfa ČSSD je podľa posledných správ sedem, z toho jedna žena. Informujú EuroZprávy. Prehľad kandidátov zverejňujeme tak ako ho publikovali v celom rozsahu.

Miroslav Krejčík

Brigádny generál v zálohe a bývalý riaditeľ Vojenského spravodajstva ČR sa narodil 15. júla 1964 v Prahe. Do strany vstúpil v roku 2012. Nomináciu na post predsedu strany a v prípade neúspechu aj na post podpredsedu ČSSD dostal od materskej miestne organizácie v Unhošť, kde je podpredsedom. Krejčík svoju kandidatúru oznámil v liste, ktorý adresoval kolegom v strane. V ňom okrem iného píše, že v strane neexistuje spor o hodnoty, ale panuje v nej neochota sa počúvať a spolupracovať. Rád by sa zameral na načúvanie radových spolustraníkov v miestnych organizácií, ktoré považuje za zdroj energie a silu.

Jan Hamáček

Súčasný podpredseda Poslaneckej snemovne sa narodil 4. novembra 1978 v Mladej Boleslavi. Do sociálnej demokracie vstúpil v roku 2001. Predošlé volebné obdobie od roku 2013 do roku 2017 bol predsedom Poslaneckej snemovne. V ČSSD je podpredsedom a v stredočeskej bunke dokonca predsedom. Hamáček je považovaný za muža kompromisu. Dôveru dostal napríklad v domovských stredných Čechách, v Prahe, v Královohradeckom kraji alebo na Karlovarsku.

Antonín Staněk

Poslanec a olomoucký primátor sa narodil 2. marca 1966 v Košiciach. V tom istom meste vyštudoval slovenský jazyk a občiansku náuku na Pedagogickej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci, kde si neskôr vzdelanie rozšíril o doktorandský odbor pedagogika. Neskôr na tej istej univerzite dostal titul docent. Na fakulte zostal ako prodekan pre študijné záležitosti a vedúci Katedry spoločenských vied.

Jiří Zimola

Bývalý hajtman Juhočeského kraja sa narodil 28. marca 1971 v Třebíči. Vyštudoval Pedagogickú fakultu Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach, aprobáciu mal z český jazyk a dejepis. Do ČSSD vstúpil v roku 2000. Od roku 1998 bol desať rokov starostom Novej Bystrice. Od roku 2008 bol hajtmanom Juhočeského kraja. V októbri 2013 bol účastníkom tzv. Lánskej schôdze, kde sa pripravoval stranícky puč a odsunutie Bohuslava Sobotku na druhú koľaj. Strana však krízu prežila a zo súboja odišiel víťazne Sobotka. V roku 2014 Zimola sa na to konto vzdal poslaneckého mandátu. O tri roky neskôr vypukla aféra s rekreačnými domami v Lipne nad Vltavou, ktoré staval jeho podriadený. Kvôli tomu rezignoval na Hejtmanský post.

Milan Chovanec

Súčasný štatutárny podpredseda sociálnej demokracie sa narodil 31. januára 1970 v Plzni. Terčom kritiky sa stalo jeho vyštudovanie Západočeskej univerzity v Plzni, kde počas deviatich mesiacov absolvoval bakalársky odbor na právnickej fakulte. Titul však nepoužíva. Sociálnym demokratom je od roku 1997. Od roku 2010 do roku 2014 bol hajtmanom Plzeňského kraja. Aj Milan Chovanec bol účastníkom spomínané Lánskej schôdzky. Jeho jediného však vzal predseda strany Bohuslav Sobotka na milosť. Chovanec sa za Sobotkovej vlády stal ministrom vnútra. Po rezignácii predsedu strany sa stal štatutárnym podpredsedom. V prezidentských voľbách otvorene podporoval Miloša Zemana, s ktorým potom slávil v Top Hoteli Praha víťazstvo nad Jiřím Drahošom.

Romana Žatecká

Zastupiteľka v Libereckom kraji sa narodila 12. septembra 1965 v Českej Lípe. V Prahe vyštudovala Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovej. Farby sociálna demokracia obhajuje od roku 2006. Pôvodnej profesií novinárka pôsobila v rokoch 2001-2005 ako tlačová hovorkyňa Ústeckého kraja. Od roku 2014 je starostkou Českej Lípy.

Jan Jukl

Pre verejnosť prakticky neznámy politik. Trochu to však platí aj pre jeho kolegov v sociálnej demokracii. Pôsobí čoby zastupiteľ v meste Polička, na hraniciach medzi Čechami a Moravou, pár kilometrov od Svitav. V tamojšom historickom meste je aj riaditeľom Mestskej knižnice Polička. Podľa Jukla by strana mala aktivizovať všetkých svojich členov a hlavne nabrať nových a čerstvých. Ďalej by sa mala rýchlo zbaviť dlhov a upnúť svoje sily ku komunálnym voľbám v októbri tohto roku. Tridsaťosemročný Jukl je v sociálnej demokracii štyri roky, teda spĺňa kritérium, aby sa mohol uchádzať o post predsedu strany.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies