ČESKO: Penta chce v zdravotníctve používať umelú inteligenciu a do siedmich rokov postaviť stovku nemocníc
Investičná skupina Penta chce vedľa lekární rozšíriť aj svojou sieť nemocníc. Okrem toho tiež plánuje vstupovať na nové trhy. Na tlačovej konferencii to oznámili spolumajitelia Penty Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Informácie priniesol český ekonomický portál E15.cz.

V súčasnosti Penta vlastní v Česku, na Slovensku a v Poľsku 33 nemocníc, ale do siedmich rokov počet plánuje strojnásobiť. “Náš zámer je v horizonte piatich až siedmich rokov to číslo zvýšiť na približne stovku nemocníc. Nevyhneme sa pritom tomu, že pôjdeme ešte do iného regiónu. Nechceme to robiť hneď, pretože ešte nie sme personálno pripravení, “uviedol Jaroslav Haščák.

V Českej republike je rozvoj v budovaní nemocníc oproti Poľsku či Slovensku pomalší a zložitejší, preto v Česku v najbližších rokoch plánujú budovať skôr centra pre liečbu Alzheimera alebo psychiatrické centrá a liečebne.

Penta v Česku v súčasnosti vlastní 5 nemocníc a 2 polikliniky v Sokolove, Sušici, Vrchlabí, Ostrove a Karlových Varoch. Na Slovensku je počet nemocníc 17, preto tam už ďalšiu expanziu neplánujú a chcú sa orientovať skôr na iné trhy. Do zatiaľ stratového biznisu budovania nemocníc v Česku doposiaľ skupina investovala 150 miliónov eur (3,8 miliardy korún).

Podľa Marka Dospivu je zdravotníctvo pre spoločnosť strategickou oblasťou, ktorej sa chcú venovať dlhodobo. “Aby sme mohli implementovať najmodernejšie technológie alebo rokovať o cenách s dodávateľmi, potrebujeme byť čo najväčší. Zároveň chceme pritiahnuť najlepší management z Európy. To je jediná cesta, ako uspieť v konkurencii, “uviedol Dospiva.

Ďalším projektom v oblasti zdravotníctva má byť zavedenie umelej inteligencie do fungovania zdravotného poistenia a starostlivosti o pacientov. Umelá inteligencia by mala kontrolovať kvalitu a efektívnosť poskytovania zdravotníckych služieb v poistení a starostlivosť. Využívanie umelej inteligencie by malo tiež pomôcť diabetickým pacientom. Na základe dát a algoritmov má vedieť diabetikov nasmerovať v liečbe, aby predchádzali budúcim komplikáciám.

Súčasným najväčším konkurentom spoločnosti Penta v súkromnom zdravotníctve je spoločnosť Agel. Tá v Česku vlastní 12 nemocníc, sieť polikliník, lekární, laboratórií a ďalších zdravotníckych zariadení. Od roku 2006 spoločnosť pôsobí aj na Slovensku s viac ako 10 nemocnicami a ďalšími zdravotníckymi zariadeniami.

Stredoeurópska investičná skupina Penta bola založená v roku 1994. Pôsobí v sektoroch zdravotníctva, výrobe, maloobchodu, finančných službách realitnom developmente a mediálnom biznise. V súčasnosti pôsobí vo viac ako 10 európskych krajinách a zamestnáva viac ako 41 tisíc ľudí.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies