ČESKO: Porozprávajme sa Andrej, napísal taliansky premiér Babišovi. Chce prebrať migráciu
Taliansky premiér Giuseppe Conte v utorok odpovedal v otvorenom liste svojmu českému náprotivku Andrejovi Babišovi na jeho víkendové odmietnutie talianskej žiadosti o pomoc so skupinou 450 migrantov. Informovala o tom agentúra ANSA. Podľa talianskych médií Conte okrem iného pozval Babiša do Ríma, aby si o talianskom návrhu na európsky prístup k riešeniu ilegálnej migrácie prehovorili. Informujú české Novinky.cz.

Conte žiadal cez víkend krajiny EÚ o pomoc so 450 migrantmi zachránenými v sobotu v Stredozemnom mori z rybárskej lode. Niektoré štáty mu vyhoveli, ale český premiér to odmietol.

Podľa Babiša musí Európa vyslať signál, že nelegálna migrácia je neprípustná a prijímanie ďalších ľudí problém len zhoršuje. “Takýto prístup je ale cesta do pekiel. To len motivuje pašerákov a zvyšuje ich príjmy,” uviedol Babiš o prijímaní imigrantov s tým, že summit EÚ sa zhodol na princípe dobrovoľnosti pokiaľ ide o ich preberanie jednotlivými krajinami.

“Nevydali sme sa na cestu do pekiel, ale zvolili sme cestu zákonnosti a spoločnej zodpovednosti,” napísal okrem iného Conte českému premiérovi. “Kto vstúpi do európskej krajiny, vstúpi do Európy. A nikto z nás si nemôže myslieť, že to zvládne sám! Porozprávajme sa, milý Andrej. Pozývam Ťa do Ríma, ak chceš, aby sme prebrali taliansky návrh na európsky prístup (k migrácii), “zakončil list taliansky ministerský predseda.

Taliansko  v posledných rokoch zápasí s masovým prílevom migrantov z Afriky a už dlho žiada EÚ, aby jej s náporom migrantov pomohla. Česká republika spoločne s ďalšími stredoeurópskymi krajinami odmieta prerozdeľovanie utečencov na základe európskych kvót a presadzuje najmä dôslednú ochranu vonkajších hraníc EÚ a tiež pomoc v tých štátoch, odkiaľ migranti priplávajú.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies