ČESKO: Prezidentom bol opäť zvolený Zeman, vyhral nad Drahošom
PODPORIŤ

Zeman by mal by podľa odhadov vyhrať so ziskom medzi 51 a 52 percentami hlasov, čo je menej ako pri prvej voľbe hlavy štátu pred piatimi rokmi. – Informujú ČESKÉ NOVINY ČTK-

Prezidentské finále prišiel rozhodnúť rekordný počet voličov, po sčítaní viac ako deviatich desatín okrskov bola dvojtretinová.

Drahoš zagratuloval Zemanovi, z verejného života neodíde

Uchádzač o Pražský hrad Jiří Drahoš uznal porážku v prezidentských voľbách. Zagratuloval víťazovi Milošovi Zemanovi, poprial mu veľa zdravia a poďakoval všetkým, ktorí išli voliť. Povedal, že z verejného života.

“Nezvíťazil sme, ale neprehrali sme,” povedal.

Poznamenal, že je rád za obrovskú vlnu energie, ktorá sa zdvihla a ktorá podľa neho nemôže zmiznúť. “Sľubujem vám, že túto energiu a nádej ponesiem ďalej, neodchádzam z verejného života,” dodal. Jeho slová sprevádzal v Kongresovom sále búrlivý potlesk jeho priaznivcov.

Agentúry Reuters, AFP a APA referovali v urgentných správach o víťazstve Miloša Zemana v českých prezidentských voľbách po sčítaní hlasov v 95 percentách okrskov.

Reuters, ktorá rovnako ako ďalšie svetové agentúry priebežne a podrobne monitorovali sčítanie hlasov, v prvej správe odkázala na prepočty ČTK, že “doterajšie” prezident vyhral voľby.

AFP ho označila prívlastkom “proruský”. Agentúra APA napísala, že “Zemana bude pôsobiť vo funkcii ďalších päť rokov” a dodala, že v jeho volebnom štábe sa už oslavovalo.

Reuters následne prišiel prvý s informáciou, že Zemanov vyzývateľ Jiří Drahoš uznal porážku a existujúcemu prezidentovi gratuloval k víťazstvu.

Predseda ODS Petr Fiala zablahoželal prezidentovi Milošovi Zemanovi k víťazstvu vo voľbách.

Neúspešnému kandidátovi Jiřímu Drahoš poďakoval za korektnú kampaň. Fiala dúfa, že Zeman bude slúžiť záujmom Česka, aby bolo v budúcnosti možné hovoriť o dôstojnosti prezidentského úradu aj o úcte k ústave.

“Gratulujem prezidentovi Milošovi Zemanovi k víťazstvu a prajem Českej republike, aby znovuzvolený prezident v budúcom období pomáhal jej najlepším záujmom – doma aj v zahraničí. Aby sme mohli hovoriť aj o dôstojnosti úradu, aj o úcte k ústave,” napísal Fiala na twitteri.

ODS pred voľbami označila za svoj politický cieľ zabrániť znovuzvoleniu Zemana, Fiala pred druhým kolom podporil Drahoša.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies