ČESKO: Prezidentom bol opäť zvolený Zeman, vyhral nad Drahošom

Zeman by mal by podľa odhadov vyhrať so ziskom medzi 51 a 52 percentami hlasov, čo je menej ako pri prvej voľbe hlavy štátu pred piatimi rokmi. – Informujú ČESKÉ NOVINY ČTK-

Prezidentské finále prišiel rozhodnúť rekordný počet voličov, po sčítaní viac ako deviatich desatín okrskov bola dvojtretinová.

Drahoš zagratuloval Zemanovi, z verejného života neodíde

Uchádzač o Pražský hrad Jiří Drahoš uznal porážku v prezidentských voľbách. Zagratuloval víťazovi Milošovi Zemanovi, poprial mu veľa zdravia a poďakoval všetkým, ktorí išli voliť. Povedal, že z verejného života.

“Nezvíťazil sme, ale neprehrali sme,” povedal.

Poznamenal, že je rád za obrovskú vlnu energie, ktorá sa zdvihla a ktorá podľa neho nemôže zmiznúť. “Sľubujem vám, že túto energiu a nádej ponesiem ďalej, neodchádzam z verejného života,” dodal. Jeho slová sprevádzal v Kongresovom sále búrlivý potlesk jeho priaznivcov.

Agentúry Reuters, AFP a APA referovali v urgentných správach o víťazstve Miloša Zemana v českých prezidentských voľbách po sčítaní hlasov v 95 percentách okrskov.

Reuters, ktorá rovnako ako ďalšie svetové agentúry priebežne a podrobne monitorovali sčítanie hlasov, v prvej správe odkázala na prepočty ČTK, že “doterajšie” prezident vyhral voľby.

AFP ho označila prívlastkom “proruský”. Agentúra APA napísala, že “Zemana bude pôsobiť vo funkcii ďalších päť rokov” a dodala, že v jeho volebnom štábe sa už oslavovalo.

Reuters následne prišiel prvý s informáciou, že Zemanov vyzývateľ Jiří Drahoš uznal porážku a existujúcemu prezidentovi gratuloval k víťazstvu.

Predseda ODS Petr Fiala zablahoželal prezidentovi Milošovi Zemanovi k víťazstvu vo voľbách.

Neúspešnému kandidátovi Jiřímu Drahoš poďakoval za korektnú kampaň. Fiala dúfa, že Zeman bude slúžiť záujmom Česka, aby bolo v budúcnosti možné hovoriť o dôstojnosti prezidentského úradu aj o úcte k ústave.

“Gratulujem prezidentovi Milošovi Zemanovi k víťazstvu a prajem Českej republike, aby znovuzvolený prezident v budúcom období pomáhal jej najlepším záujmom – doma aj v zahraničí. Aby sme mohli hovoriť aj o dôstojnosti úradu, aj o úcte k ústave,” napísal Fiala na twitteri.

ODS pred voľbami označila za svoj politický cieľ zabrániť znovuzvoleniu Zemana, Fiala pred druhým kolom podporil Drahoša.

Súvisiace články

RegioJet plánuje vydať dlhopisy v objeme 500 mil. CZK

SITA

S Karlom Gottom sa v Prahe rozlúčilo takmer 50-tisíc ľudí

SITA

Zomrela herečka Vlasta Chramostová

SITA

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies