Česko-rakúsky plynovod má mnoho nepriateľov. Medzi nimi sú EPH miliardára Křetínského a slovenská vláda, tvrdí týždenník Euro
David Tramba komentátor  českého týždenníka Euro analyzuje situáciu okolo výstavby česko-rakúskeho plynovodu Lanžhot-Baumgarten, ktorý je českej verejnosti známi pod skratkou BACI. Tramba si najmä všíma zvláštne rozhodnutie Energetického regulačného úradu, ktorý vyradil projekt spoločnosti Net4Gas z desaťročného investičného plánu tesným hlasovaním 3:2. Profit z tohoto hlasovania má najmä podľa Trambu holding EPH miliardára Daniela Křetínského a teda slovenská vláda. A to aj napriek tomu, že by to prinieslo Česku výrazné zníženie tranzitných taríf.  

 

Podľa zistení týždenníka Euro totiž český regulátor vyradil projekt plynovodu Lanžhot-Baumgarten, známy tiež pod skratkou Baci, z desaťročného investičného plánu plynárenskej spoločnosti Net4Gas.

“Spoločnosť Net4Gas nepreukázala, že by projekt Baci výrazne prispel k integrácii trhu, bezpečnosti dodávok, hospodárskej súťaži alebo udržateľnosti” reagoval hovorca ÚRSO Michal Kebort.

Net4Gas sa proti rozhodnutiu úradu odvolal, ale ani to mu nepomohlo. Päťčlenná Rada Energetického regulačného úradu tesným pomerom hlasov tri ku dvom námietku zamietla.

Celkom 61 kilometrov dlhý plynovod by mal v roku 2021 napojiť Česko na hlavné obchodné miesto plynárenského biznisu v strednej Európe – rakúsky Baumgarten.

Nejde pritom o žiadnu horúcu novinku, o stavbe takéhoto prepojenia sa hovorí už osem rokov. Zámer získal požehnanie ministerstva priemyslu a obchodu aj Európskej komisie, ktorá ho zaradila na zoznam projektov spoločného záujmu.

“Z českého pohľadu je to jasná voľba. Môžeme posilniť svoju pozíciu v oblasti medzinárodného obchodu s plynom a výhľadovo sa prostredníctvom Rakúska dostať k alternatívam oproti ruskému plynu – napríklad k plynu dovezenému skvapaľňovaním do budovaného terminálu na chorvátskom ostrove Krk. Českí dodávatelia energie tiež iste uvítajú lepší prístup na živý burzový trh s plynom v Rakúsku.” – tvrdí týždenník Euro.

Podľa komentátora Trambu je zrejmé, že “hrá sa o veľký balík peňazí. Len v roku 2016 inkasoval Eustream za tranzit plynu cez 760 miliónov eur a svojim dvom akcionárom vyplatil dividendu 500 miliónov eur (slovenská vláda drží 51 percent a EPH zvyšných 49 percent akcií). Výstavba veľkokapacitného plynovodu z Moravy do Baumgartene by obchodníkom umožnili obísť slovenský územia – a príjmy Eustreamu by významne klesli.

Ak dnes český obchodník vyváža plyn do Rakúska alebo naopak plyn nakúpi na tamojšom energetickom trhu, za použitia krátkeho úseku plynovodu na západe Slovenska zaplatí “škandalóznu” cenu 7700 korún za jednu megawatthodinu ročne a 100 kilometrov trasy potrubia. Bežné ceny v strednej Európe sa pritom pohybujú od tisíc do 1500 korún za rovnaké množstvo a úsek.”

Týždenník Euro ďalej uvádza, za zmienku stojí tiež vyjadrenie Eustreamu počas pripomienkového konania k desaťročnému investičnému plánu českého konkurenta Net4Gas. Projekt Baci označil ako “nadbytočnú a duplicitnú infraštruktúru, ktorá neprináša pridanú hodnotu pre integráciu trhov Rakúska a Českej republiky”.

Podozrivým pritom je, že rovnaké pripomienky mimochodom regulačnému úradu doručila tiež Křetínského obchodná firma EP Commodities.

Za zachovanie toku plynu cez slovenské územie v minulom máji osobne intervenoval slovenská minister hospodárstva Peter Žiga. Ako ústupok ponúkol zriadenie virtuálneho obchodného bodu pre priame obchody medzi Českom a Rakúskom, čo by prinieslo úľavu od premrštených poplatkov.

Česka strana na jeho návrh pristúpila. Podľa vyjadrenia českého ministerstva priemyslu a obchodu bude stavba plynovodu do Baumgartene o rok odložená. Českí obchodníci majú počas tohto odkladu testovať ponuku slovenských prepravcu na špeciálnu obchodnú zónu. Až po jej vyhodnotení má padnúť rozhodnutie, či sa bude nový plynovod stavať.

Ako teda celý príbeh skončí? Net4Gas nechce túto otázku zatiaľ komentovať. Zhovorčivejší je druhá strana sporu.

“Nie je preukázateľné, že by novo ponúkané kapacity po uvedení česko-rakúskeho do prevádzky boli riadne využité, prieskumy trhu dokonca naznačujú opak. Nikto nebráni spoločnosti Net4Gas projekt realizovať na komerčnej báze, ak ho považuje za ekonomicky zmysluplný “dodáva hovorca ÚRSO Michal Kebort.

Pre nás Slovákov tak z celej kauzy vyvstáva otázka, aký podiel na odstavení strategického plynovodu, ktorý by evidentne pomohol českým spotrebiteľom má osobný lobing Ficovej vlády a jej osobné vzťahy s niektorými členmi českej vlády, pretože inak rozhodnutie českého regulačného úradu nedáva zmysel a samotné Česko de facto poškodzuje. 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies