ČESKO: Riziká czexitu? Firmy začínajú mať strach, 28 percent by ich z ČR odišlo
PODPORIŤ

Štúdia Česko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (ČNOPK) ukázala, že diskusie o czexitu znepokojujú 78 percent firiem v ČR. Ak by Česka naozaj odišlo z Európskej únie, zvažovala by štvrtina firiem zníženie investícií v Česku, 28 percent dokonca ich presun inam. Naopak štyri z desiatich firiem zmeny u investícií neočakávajú, píšu EuroZprávy.

Obavy súvisiace s diskusiou o czexite, ktorú rozpútalo rokovania parlamentných strán o všeobecnom referende, pociťuje 83 percent zahraničných investorov, ale tiež dve tretiny slovenských firiem. Najviac znepokojené sú výrobné podniky nad 250 zamestnancov.

Riziká prípadného czexitu vidia firmy predovšetkým v obmedzení prístupu na jednotný európsky trh (74 percent). V súvislosti s tým sa obávajú zavedenia ciel a daní (66 percent), nárastu byrokracie (61 percent), poklesu obratu spoločnosti (60 percent) alebo dokonca prepúšťanie zamestnancov (36 percent).

Podľa skoro polovice firiem by Česko po odchode z EÚ malo zlú vyjednávaciu pozíciu pre medzinárodné obchodné dohody. Podľa podnikov už aj samotná debata krajine neprospieva, v prieskume požadujú, aby sa politická reprezentácia jasne vyslovila pre dlhodobé zotrvanie v EÚ a odmietla referendum, ktoré by nechalo občanov o tejto otázke rozhodovať.

“Nikto z iniciátorov debaty zatiaľ zrozumiteľne nevysvetlil, aký ekonomický, spoločenský a medzinárodný dopad by czexit pre krajinu mal. Vyše 80 percent českého zahraničného obchodu sa odvíja s EÚ. Prístup na európsky vnútorný trh a výhody s tým spojené sú pre Česko zásadné,” uviedol prezident ČNOPK Jörg Mathew.

Predseda Českomoravskej konfederácie odborových zväzov Josef Středula vo februári povedal, že prípadný czexit by znamenal pre Česko kolaps radu odvetví, firiem a prepúšťanie. Tí, ktorí o vystúpení z EÚ hovorí, podľa neho nemajú žiadnu alternatívu, nie sú schopní ponúknuť vôbec nič, len mystifikuje obyvateľstvo v tom, že to môže mať nejaký pozitívny záver.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies