ČESKO: Snemovňa rozhoduje o vydaní Babiša a Faltýnka. Proti budú len poslanci ANO

Poslanci rokujú o vydaní premiéra Andreja Babiša (ANO) a prvého podpredsedu hnutia ÁNO Jaroslava Faltýnka na trestné stíhanie v kauze Bocianie hniezdo. Obaja boli obvinení už pred októbrovými voľbami pre podozrenie z dotačného podvodu a Babiš aj z poškodzovania finančných záujmov Európskej únie. Vinu obaja popierajú, stíhanie má podľa nich politické motívy. Informuje Euro.cz.

Napriek tomu Babiš a Faltýnek uviedli, že vydaní na stíhanie byť chcú. Mandátový a imunitný výbor odporučil v utorok pléne, aby policajnej žiadosti vyhovelo.

Až na klub ANO sa pre vydanie oboch politikov vyslovili všetky snemovné frakcie. Babiš a Faltýnek uviedli, že Snemovňu o vydanie požiadajú, je teda pravdepodobné, že dolná komora tak rozhodne.

Kauza podľa TOP 09 oslabuje pozíciu premiéra Andreja Babiša na českej politickej scéne, ale aj pozíciu celej Českej republiky v zahraničí.

„Vzhľadom k dĺžke toho vydávania, tým prieťahom a obštrukciám, si myslíme, že vo verejnom priestore zaznelo úplne všetko. Nemáme v úmysle čokoľvek opakovať pri rokovaní Snemovne. Vystúpime, len keby sme museli reagovať na nejaký lacný výpad, „uviedol šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Predseda poslancov SPD Radim Fiala uviedol, že trestné obvinenie komplikuje pozíciu Babiša pred rokovaniami o novej vláde.

„Politické strany v Snemovni majú problém ísť do vlády s trestne obvineným premiérom, my smeto včera (vo štvrtok) povedali tiež. Bude záležať na hnutí ANO, ako sa k tomu postaví a ako to bude riešiť, „povedal Fiala.

„Oni (poslanci ANO) budú proti vydaniu, neviem toto servilné správanie pochopiť,“ vyhlásil predseda klubu STAN Jan Farský.

Podpredseda STAN Vít Rakúšan uviedol, že mandátový a imunitný výbor potvrdil, že stíhanie nemá politický rozmer. „Oblúkom sme sa vrátili k tomu, čo sme hovorili celý čas: že to nie je spolok vyšetrovateľov, majú len posúdiť, či niečo bráni vydaniu,“ konštatoval. Dodal, že Babiš a Faltýnek už raz v rovnakej kauze vydaní boli.

„Nie sme na pôde súdu, členovia mandátového a imunitného výboru nie sú vyšetrovatelia. O vine a treste musí rozhodnúť nezávislý súd, „povedal poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL).

Odmietol tiež tvrdenie niektorých poslancov ANO, že je prípad politicky motivovaný. „Skutková podstata, tak ako je v spise uvedená, vznikla v roku 2007, 2008, kedy obaja dvaja páni, a pán premiér Babiš to opakovane hovorí, neboli politicky činní. Dokonca on opakovane hovoril, že nechce nikdy vstupovať do politiky. Teda s výkonom ich mandátu táto kauza nijako nesúvisí, „povedal Výborný.

Vlani v septembri dolná komora oboch poslancov v kauze padesátimilionovej európskej dotácie na výstavbu farmy Bocianie hniezdo na stíhanie vydala. Rozhodla zhruba po sedemhodinovej, často búrlivej debate. Teraz poslanci posudzujú novú policajnú žiadosť, pretože Babiš a Faltýnek obhajobou poslaneckého mandátu v októbrových voľbách nadobudli imunitu v plnom rozsahu.

Polícia v kauze obvinila aj ďalších deväť ľudí. Patrí k nim Babišova manželka Monika Babišová a jeho dve dospelé deti z prvého manželstva.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies