Česko solidarizuje so Slovenskom v rozhorčení aj v smútku nad vraždou Jána Kuciaka. Vyjadrili sa viacerí politici aj šéf českých odborov. Zeman mlčí

Premiér v demisii Andrej Babiš (ANO) aj rad opozičných politikov dnes odsúdila vraždu slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorého neznámy páchateľ podľa polície zastrelil s najväčšou pravdepodobnosťou kvôli jeho práci. Útoky na novinárov považujú za neprípustné. Šok a zdesenie nad smrťou svojho kolegu vyjadrili českí novinári, ktorí vyzývajú k dolapeniu vrahov aj zaistenie bezpečnosti žurnalistov.

Prezident Miloš Zeman, ktorý sa o novinároch často vyjadruje veľmi nelichotivo, prípad nekomentoval. Jeho hovorca Jiří Ovčáček na twitteri len uviedol, že niektorí politici a aktivisti zneužívajú vraždu dvadsaťsedemročného reportéra na slovenskom k politickému boju.

Babiš na twitteri napísal, že je v šoku. „Ak sa potvrdí, že to súvisí s jeho prácou, je to šialené. V živote by ma nenapadlo, že sa niečo podobné môže v roku 2018 na Slovensku stať. Násilie proti novinárom úplne odsudzujem,“ uviedol český premiér, rodák z Bratislavy.

Predseda ODS Petr Fiala verí, že vrahovia Kuciaka a jeho priateľky budú čoskoro dolapení.

„Takéto činy sú aj priamymi útokmi na slobodnú spoločnosť. Novinári sú právom považovaní za strážcov demokracie. Verím, že vinníci budú vypátraní a potrestaní,“ napísal predseda ČSSD Jan Hamáček.

„Táto ošklivosť musí byť potrestaná. Európa nesmie byť miesto, kde sa za slobodu slova platí životom,“ myslí si šéf poslancov TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Verím, že sa nepotvrdia špekulácie, že vražda súvisí s jeho profesiou. Útoky na novinárov považujem za absolútne neprijateľné,“ povedal minister zahraničia Martin Stropnický (ANO).

Hrad na rozdiel od iných slovenských a českých politikov odmieta prípad zavraždeného novinára komentovať. „Je mimoriadne nechutné, že niektorí českí politici a aktivisti zneužívajú desivú vraždu novinára na Slovensku k politickému boju a útokom,“ uviedol hovorca Ovčáček. Iné vyjadrenie ku Kuciakovmu úmrtiu neposkytol.

Zemanove často nevyberané útoky voči médiám v súvislosti s vraždou na slovenskom pripomenul na twitteri napríklad podpredseda KDU-ČSL Marián Jurečka.

„Vtipkovanie Zemana s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, že novinári by sa mali likvidovať, dnes vidíme bohužiaľ v praxi, keď bol na Slovensku zavraždený investigatívny reportér Ján Kuciak a jeho partnerka,“ napísal.

Tri stovky českých novinárov zo súkromných a verejnoprávnych médií sa podpísali pod vyhlásenie odsudzujúce zavraždenie Kuciaka a jeho priateľky.

„Útoky na novinárov a ich slovné napádanie kvôli ich práci sú útoky proti slobode slova. Ich vraždy kvôli práci sú potom holým barbarstvom, ktoré nesmú byť v demokraciách chápané ako ticho prijímané riziko povolania,“ uvádza sa vo výzve. Českí novinári veria, že slovenská polícia nielen vypátra páchateľa, ale tiež urobí potrebné kroky na zabezpečenie bezpečia ľudí pracujúcich v médiách.

Tiež Syndikát novinárov Českej republiky v dnešnom vyhlásení zaslanom ČTK odsúdil úkladnú vraždu slovenského novinára a vyzval slovenskú políciu a orgány činné v trestnom konaní, aby potrestal páchateľa a zaistil bezpečie novinárov.

Zdesenie nad vraždou slovenského reportéra vyjadrila aj najväčšia odborová centrála v krajine.

„Umlčanie ľudí za názory si exemplárne pripomíname teraz v súvislosti so 70. výročím februárového prevratu. A v čase, keď tieto praktiky považujeme za minulosť, sa stane čin, ktorý nás varuje, ako krehká naše demokracie je,“ uviedol v tlačovej správe menom Českomoravskej konfederácia odborových zväzov jej predák Josef Středula.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies