ČESKO: Stovky ľudí žiadajú medzinárodnú ochranu a azyl, najviac je Ukrajincov a Vietnamcov

Kým nelegálne prechody cudzincov do Českej republiky nepresiahnu počas mesiaca tridsať prípadov, záujem o legalizácii pobytu v Česku stúpa. Počas roka narástol počet žiadostí o medzinárodnú ochranu na dvojnásobok, mesačne ich je stovka, píšu NOVINKY.CZ.

Svedčia o tom údaje z pravidelnej správy ministerstva vnútra o migrácii, ktorú minister predkladá vláde každý mesiac. Tá posledná má zahrnuté údaje ku koncu roka 2017.

V decembri 2016 prijali české úrady 55 žiadostí. V dvoch posledných mesiacoch minulého roka to bol takmer dvojnásobok. V decembri ich bolo 101. Najviac žiadostí dostali na stôl úradníci cudzineckej polície vlani v októbri, keď ich prijali 141.

Stabilne majú o medzinárodnú ochranu najväčší záujem Ukrajinci. Tí tvoria spolu s občanmi Vietnamu až štvrtinu žiadateľov. Z ďalších národností sa o ochranu v ČR uchádzajú tiež Arméni, Gruzínci, Rusi či Kubánci.

“Pokračujúca migračná vlna sa aj v decembri 2017 vyhýba Českej republike, na ktorej území sú v spojitosti s migračnou krízou iba  jedinci či malé skupiny imigrantov,” konštatuje správa ministra vnútra Ľubomíra Metnara. Podľa dokumentu v decembri prekročilo nelegálne hranice do ČR 27 ľudí. V novembri ich bolo 21 a o mesiac skôr 24. Pred rokom sa počet zachytení pohyboval ešte nižšie, napríklad v decembri 2016 boli zadržaní len štyri imigranti.

Zadržaní pochádzali prevažne z Afganistanu, Nigérie, Sýrie a jednotlivci potom z Iránu, Gambie, Ghany, Mozambiku, Rwandy a Senegalu.

Ani jeden z nich nechcel zostať v Česku. V 24 prípadoch mali zamierené do Nemecka, ostatní chceli do Fínska, Francúzska a Dánska. Od októbra podľa správ vnútra prejavilo záujem zostať v Česku len šesť zadržaných.

V českých zariadeniach pre cudzincov bolo ubytovaných vlani v decembri sedemdesiat osôb. Bolo medzi nimi dvadsať Ukrajincov, trinásť Nigérijčanov, osem Vietnamcov a šesť Afgancov.

Počas minulého roka pokračovali tzv. Dobrovoľné návraty cudzincov zo ČR do krajiny, odkiaľ pochádzajú. V priebehu minulého roka ich odcestovalo v rámci programu asistovaných dobrovoľných návratov takmer 400. Len v decembri odišlo 28 cudzincov, a ako tvrdí správa, “naďalej sa pracuje na realizácii návratov ďalších osôb”.

Súvisiace články

ČESKO: Porozprávajme sa Andrej, napísal taliansky premiér Babišovi. Chce prebrať migráciu

redakčný výber

ČESKO: Kardinál Duka žaluje divadlo za Ježiša, ktorý znásilňuje moslimskú ženu

redakčný výber

Babiš zažaloval Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva

redakčný výber
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy