ČESKO: Stovky ľudí žiadajú medzinárodnú ochranu a azyl, najviac je Ukrajincov a Vietnamcov
Kým nelegálne prechody cudzincov do Českej republiky nepresiahnu počas mesiaca tridsať prípadov, záujem o legalizácii pobytu v Česku stúpa. Počas roka narástol počet žiadostí o medzinárodnú ochranu na dvojnásobok, mesačne ich je stovka, píšu NOVINKY.CZ.

Svedčia o tom údaje z pravidelnej správy ministerstva vnútra o migrácii, ktorú minister predkladá vláde každý mesiac. Tá posledná má zahrnuté údaje ku koncu roka 2017.

V decembri 2016 prijali české úrady 55 žiadostí. V dvoch posledných mesiacoch minulého roka to bol takmer dvojnásobok. V decembri ich bolo 101. Najviac žiadostí dostali na stôl úradníci cudzineckej polície vlani v októbri, keď ich prijali 141.

Stabilne majú o medzinárodnú ochranu najväčší záujem Ukrajinci. Tí tvoria spolu s občanmi Vietnamu až štvrtinu žiadateľov. Z ďalších národností sa o ochranu v ČR uchádzajú tiež Arméni, Gruzínci, Rusi či Kubánci.

“Pokračujúca migračná vlna sa aj v decembri 2017 vyhýba Českej republike, na ktorej území sú v spojitosti s migračnou krízou iba  jedinci či malé skupiny imigrantov,” konštatuje správa ministra vnútra Ľubomíra Metnara. Podľa dokumentu v decembri prekročilo nelegálne hranice do ČR 27 ľudí. V novembri ich bolo 21 a o mesiac skôr 24. Pred rokom sa počet zachytení pohyboval ešte nižšie, napríklad v decembri 2016 boli zadržaní len štyri imigranti.

Zadržaní pochádzali prevažne z Afganistanu, Nigérie, Sýrie a jednotlivci potom z Iránu, Gambie, Ghany, Mozambiku, Rwandy a Senegalu.

Ani jeden z nich nechcel zostať v Česku. V 24 prípadoch mali zamierené do Nemecka, ostatní chceli do Fínska, Francúzska a Dánska. Od októbra podľa správ vnútra prejavilo záujem zostať v Česku len šesť zadržaných.

V českých zariadeniach pre cudzincov bolo ubytovaných vlani v decembri sedemdesiat osôb. Bolo medzi nimi dvadsať Ukrajincov, trinásť Nigérijčanov, osem Vietnamcov a šesť Afgancov.

Počas minulého roka pokračovali tzv. Dobrovoľné návraty cudzincov zo ČR do krajiny, odkiaľ pochádzajú. V priebehu minulého roka ich odcestovalo v rámci programu asistovaných dobrovoľných návratov takmer 400. Len v decembri odišlo 28 cudzincov, a ako tvrdí správa, “naďalej sa pracuje na realizácii návratov ďalších osôb”.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies