ČESKO: Tarifné mzdy v Škode Auto vzrastú o 12 percent

Tarifné mzdy zamestnancov Škody Auto vzrastú spätne od 1. apríla o 12 percent. Zamestnanci zároveň obdržia jednorazovú platbu vo výške 7000 korún v aprílovej mzde. Tarifní zamestnanci v máji obdržia spolu s aprílovou mzdou variabilný bonus vo výške 60-tisíc českých korún(2370 €), teda zhruba o 46 percent viac ako vlani. Odborári sa na tom dohodli s vedením automobilky, skončilo tak dlhé a ťažké kolektívne vyjednávanie a na poslednú chvíľu bol odvrátený hroziaci štrajk. Škoda Auto to v stredu uviedla v tlačovej správe.

„Novú kolektívnu zmluvu završuje dlho a intenzívne vedené vyjednávanie so sociálnym partnerom KOVO. Mimoriadne vysoký výsledok odráža konkurenčnú situáciu v prostredí štátu, rovnako ako celkovú makroekonomickú situáciu v Českej republike. Je to dohoda uzavretá v zmysle vyrovnaní všetkých záujmov a s prihliadnutím na sociálnu a ekonomickú konvergenciu, najmä v súvislosti s európskou 28-čkou a v porovnaní s výrazným zvýšením miezd v susedných krajinách a v samotnej Českej republike, „povedal predseda predstavenstva spoločnosti Škoda Auto Bernhard Maier.

Priemerná mzda tarifného zamestnanca v Škode Auto v roku 2017 predstavovala 45 385 korún (1792 €), s 12% zvýšením by teda mala priemerná mzda v Škodovke presiahnuť 50 tisíc korún (1974 €), informujú lidovky.cz

Kolektívne vyjednávanie sa odohrávalo od januára. Poslednú ponuku dala firma odborárom vo štvrtok 5. apríla, výbory odborových organizácií ju v piatok predbežne schválili. Definitívne slovo mala v stredu podniková rada, hlavný koordinačný orgán odborov Škody Auto.

Škoda pôvodne ponúkla variabilný bonus 57 tisíc korún (2250 €), odborárom sa ho v rámci rokovaní podarilo zaokrúhliť na 60 tisíc korún (2370 €). Zároveň bola dohodnutá ďalšia prémia v závere roka 2018 sa základňou 2000 korún (79 €) a s možnosťou ďalšieho rokovania o nej podľa výsledku firmy. V prípade plného nároku na variabilný a zaručený bonus a s prihliadnutím na mimoriadnu jednorázovú platbu tak bude priemerný ročný bonus predstavovať viac ako 110 tisíc korún (4344 €).

Kolektívnu zmluvu uzavrela Škoda s odborármi spätne od tohtoročného 1. apríla s platnosťou do 31. marca budúceho roka. Škoda pôvodne chcela spojiť rokovania o mzdách so zavedením viacsmenných systémov práce v Mladej Boleslavi, čo by tam znamenalo zavedenie pracovnej soboty ako bežného dňa. Odborári to tvrdo odmietali a firma od tejto podmienky nakoniec ustúpila.

Klasický systém práce v Škode činí 15 smien za týždeň, továreň v Kvasinách na Rychnovsku má do konca tohto roka fungovať v 18-smennom systéme, lakovňa v Mladej Boleslavi v 17-smennom systéme. Zamestnanci sa tak medzi sebou delia aj o pracovné soboty. V prípade viacsmenných systémov sa však týždenný pracovný čas zamestnanca nemení, len sa rozdeľuje do viacerých dní, ľudia za ne navyše dostávajú špeciálne príplatky.

Škoda Auto, jeden z najväčších zamestnávateľov v Česku, je súčasťou nemeckého koncernu Volkswagen. V troch výrobných závodoch v Českej republike zamestnáva zhruba 30 tisíc ľudí. Vyrába tiež v Číne, Rusku, Slovensku, v Alžírsku a v Indii, väčšinou prostredníctvom koncernových partnerstiev, a na Ukrajine a v Kazachstane v spolupráci s miestnymi partnermi. Automobilka vlani dodala rekordných 1 200 500 áut.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies