ČESKO: Uber v ČR možno podniká bez platného oprávnenia, tvrdí ministerstvo priemyslu
Uber v Česku možno podniká bez platného živnostenského oprávnenia. Myslí si to ministerstvo priemyslu a obchodu. Jazdy vodičov v rámci platformy Uber totiž zrejme sprostredkováva iná firma ako tá, ktorá k tomu pred piatimi rokmi získala v Česku živnosť. Informujú Lidovky.cz.

Podľa Lidoviek je v Prahe  zhruba 5000 až 7000 taxikárov. Z toho časť využíva rôzne elektronické aplikácie, napríklad asi 1100 jazdí v rámci platformy Liftago. Pre Uber jazdí približne 2000 vodičov vrátane dopravcov na čiastočný úväzok. Časť vodičov jazdí vedľa Uberu aj pre Taxify.

Ministerstvo priemyslu tento týždeň Uber vyzvalo, aby si v Česku založil živnosť. Uber uviedol, že funguje v súlade s európskou legislatívou. “Sprostredkovateľskou spoločnosťou je podľa všetkého spoločnosť UBER B. V. so sídlom v Holandsku. Kontrolná činnosť oprávnení na podnikanie a súvisiacich povolení je však v kompetencii obecných živnostenských úradov. Preto akékoľvek vyjadrenie MPO k platnosti živnostenských oprávnenia môže vychádzať až z adekvátnej kontroly príslušného obecného úradu, “uviedlo ministerstvo.

Už druhý deň v Prahe protestujú taxikári proti spoločnosti Uber a ďalším sprostredkovateľom, ktorí najímajú dopravcu bez platnej licencie na prepravu osôb. Vytvárajú sa tak podľa nich nerovné podmienky na trhu.

Hovorca Uberu Miroslava Jozová uviedla, že chcú s ministerstvom rokovať a dohodnúť sa na nejakom riešení. “Nie je to tak, že by sme niečo odmietali alebo sa naopak k niečomu zaväzovali,” vysvetľuje. Dodala, že Uber i podľa nedávnej judikatúry európskeho súdneho dvora funguje v súlade s európskou legislatívou. “Tým, že sme globálna firma, tak si každý trh nemôže úplne robiť, čo chce, “uviedla.

Rezort dopravy chce tento stav riešiť novelou cestného zákona, ktorú do vlády predloží v priebehu niekoľkých týždňov. Tá má na jednej strane umožniť využívať pre taxislužbu elektronické aplikácie miesto taxametra, na druhej vytvoriť zo sprostredkovateľov dopravy viazanú živnosť a uložiť im povinnosť, že smie spolupracovať len s vodičmi s taxikárskou koncesiou. K rýchlemu riešeniu situácie dnes vyzvalo ministerstvo hospodárska komora.

“Súčasná situácia je len eskaláciou tejto dlhotrvajúcej a štátom neriešené problematiky. Nezaobíde sa ale bez okamžitého legislatívneho riešenia. Podľa hospodárskej komory už je na čase, aby ministerstvo dopravy upustilo od slov a prešlo k činom, a preto vyzývame ministerstvo dopravy aj magistrát, aby predložili riešenie, ktoré dnes nerovné podmienky na trhu narovná, “uviedol hovorca komory Miroslav Diro.

Zakladateľ platformy Liftago Ondřej Krátky uviedol, že štrajk len odvracia pozornosť od skutočného problému. Tým nie je súboj taxikárov s technológiou, ale silný lobing nadnárodných platforiem za možnosť pracovať s amatérmi, na ktorých zarobia viac. “Výhody digitálnych platforiem prepravy pritom možno poskytovať legálne už dnes,” podotkol.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies