ČESKO: V Prahe bol zadržaný predák sýrskych Kurdov, Ankara požiada o vydanie
Turecké médiá včera informovali, že v Prahe bol v noci z 24.2. na 25.2.  zatknutý významný predstaviteľ sýrskych Kurdov Sálih Muslim. Informuje český portál euro.cz.

Toho Ankara viní z napojenia na kurdských separatistov v Turecku. Agentúra Anadolu uviedla, že turecké ministerstvo spravodlivosti už začalo administratívny proces podania žiadosti o Muslimovo vydanie. Česká polícia potvrdila zatknutie cudzinca hľadaného Tureckom, jeho meno ale neoznámila.

“Samozrejme budeme žiadať jeho vydanie. Aj keď by sme boli prekvapení, keby vydaný bol,” povedal dnes nemenovaný vládny úradník z Ankary tureckému denníka Hürriyet.

Vo vydanie kurdského aktivistu ale dúfa turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý to včera povedal na okresnom zhromaždení svojej strany AKP v meste Sanliurfa. “Bol zadržaný šéf PYD. Dúfame, že ho Česká republika odovzdá Turecku, “uviedol prezident.

Sálih Moslim bol do vlaňajška spolupredsedom sýrskej kurdskej Strany demokratickej únie (PYD), ktorú Ankara považuje za odnož Strany kurdských pracujúcich (PKK). Organizáciu PKK, ktorá bojuje na juhovýchode Turecka cez 30 rokov za autonómny Kurdistan, označuje Turecko, EÚ aj USA za teroristickú.

Podľa Anadolu je Moslim u ankarského súde obvinený z narušovania jednoty a územnej celistvosti štátu, z vraždy, pokusu o vraždu a z ničenia verejného majetku. Turecko na neho vydalo zatykač v novembri 2016 spolu s ďalšími desiatkami osôb v rámci vyšetrovania bombového atentátu, pri ktorom vo februári toho istého roku v Ankare zomrelo 29 ľudí. Moslim ale akékoľvek zapojenie do atentátu odmietol.

Tento rok Šesťdesiatsedemročný Sálih Moslim je tvrdým kritikom prezidenta Erdogana. Napríklad tento týždeň na twitteri zverejnil snímku detí údajne zabitých pri tohtoročnej tureckej ofenzíve v sýrskej oblasti Afrin a k fotografii pridal text “turecký prezident – vrah detí”.

Intervenciu Ankary v tejto oblasti kritizoval Moslim aj 19. februára na tlačovej konferencii v Bruseli, kde podľa denníka Daily Sabah obvinil tureckú vládu zo “zverstiev”. Cieľom operácie Ankary na severe Sýrie sú kurdskej milície YPG, ktoré spolu s medzinárodnou koalíciou významne prispeli k porážke teroristickej organizácie Islamský štát (IS) Sýriii. Ankara sa ale obáva narastajúceho vplyvu Kurdov na severe Sýrie pri hraniciach s Tureckom.

Moslim je na zozname najhľadanejších osôb Turecka a ministerstvo vnútra vypísalo za jeho dolapenie odmenu štyri milióny tureckých lír .

Turecký denník Daily Sabah včera napísal, že Moslim bol zatknutý niekoľko hodín po tom, čo sa v tureckých médiách objavila informácia, že kurdský aktivista bol spozorovaný v pražskom hoteli Marriott. Tam mal údajne dve stretnutia. Podľa agentúry Anadolu bol Moslim zadržaný včera v 00:35 SEČ.

Agentúra AP napísala, že Moslim sa v Prahe zúčastnil blízkovýchodnej konferencie. Potom, čo sa s ním vyfotografoval jeden účastník rokovaní z Turecka, česká polícia sýrskeho politika na žiadosť Ankary zadržala.

Podľa denníka Hürriyet vystopovali kurdského aktivistu turecké tajné služby podľa jeho príspevkov na sociálnej sieti twitter, potom informovali českú políciu a požiadali o jeho zatknutie.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies