ČESKO: V stíhaní Babiša s Faltýnkom došlo k ďalšiemu medzikroku

Štátny zástupca dostal od polície upovedomenie Snemovne o vydaní premiéra a predsedu hnutia ANO Andreja Babiša a podpredsedu hnutia Jaroslava Faltýnka na trestné stíhanie v súvislosti s päťdesiat miliónovou dotáciou EÚ na stavbu farmy Bocianie hniezdo. Teraz vypracuje rozhodnutie o pokračovaní vo stíhaniia. Uviedla to hovorkyňa pražského mestského štátneho zastupiteľstva Štěpánka Zenklová. O vydanie oboch poslancov rozhodla Snemovňa v piatok.

“Vyrozumenie dorazilo k polícii, ktorá žiadala o vydanie. Vyšetrovateľ ho dodal prokurátorovi, ktorý teraz vypracuje uznesenie o pokračovaní v trestnom stíhaní,” povedala Zenklová.

Kedy bude rozhodnutie vypracované, zatiaľ nie je jasné. Babiš s Faltýnkom obvinenia dôrazne odmietajú, považujú ho za vykonštruované a účelové. Vedľa vrcholných predstaviteľov vládnuceho hnutia polícia obvinila ďalších deväť ľudí.

Patrí k nim Babišova manželka Monika Babišová a jeho dve dospelé deti z prvého manželstva. Poslanci vydali prvýkrát predstaviteľa hnutia ÁNO ku stíhanie vlani v septembri. O mesiac neskôr boli obvinení, ich stíhanie bolo prerušené po októbrových voľbách do snemovne, kedy Babiš s Faltýnkom znovu získali poslanecké mandáty, a teda aj imunitu.

Spoločnosť Farma Bocianie hniezdo, vtedy ešte pod názvom ZZN AGRO Pelhřimov, patrila do prelomu rokov 2007 a 2008 do Babišovmu Agrofertu. V decembri 2007 sa premenila na rovnomennú akciovú spoločnosť s akciami na majiteľa.

Jediným akcionárom bola akciová spoločnosť ZZN Pelhřimov. Podľa vyšetrovateľov však k zmene nebol ekonomický ani podnikateľský dôvod. Kvôli zmene nebolo možné dohľadať majiteľa firmy, ktorá tak získala európsku dotáciu v programe pre malé a stredné podniky. Po niekoľkých rokoch, keď dodržiavala dotačné podmienku, sa spoločnosť vrátila pod Agrofert.

Súvisiace články

ČESKO: Porozprávajme sa Andrej, napísal taliansky premiér Babišovi. Chce prebrať migráciu

redakčný výber

ČESKO: Kardinál Duka žaluje divadlo za Ježiša, ktorý znásilňuje moslimskú ženu

redakčný výber

Babiš zažaloval Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva

redakčný výber
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy