ČESKO: V stíhaní Babiša s Faltýnkom došlo k ďalšiemu medzikroku

Štátny zástupca dostal od polície upovedomenie Snemovne o vydaní premiéra a predsedu hnutia ANO Andreja Babiša a podpredsedu hnutia Jaroslava Faltýnka na trestné stíhanie v súvislosti s päťdesiat miliónovou dotáciou EÚ na stavbu farmy Bocianie hniezdo. Teraz vypracuje rozhodnutie o pokračovaní vo stíhaniia. Uviedla to hovorkyňa pražského mestského štátneho zastupiteľstva Štěpánka Zenklová. O vydanie oboch poslancov rozhodla Snemovňa v piatok.

„Vyrozumenie dorazilo k polícii, ktorá žiadala o vydanie. Vyšetrovateľ ho dodal prokurátorovi, ktorý teraz vypracuje uznesenie o pokračovaní v trestnom stíhaní,“ povedala Zenklová.

Kedy bude rozhodnutie vypracované, zatiaľ nie je jasné. Babiš s Faltýnkom obvinenia dôrazne odmietajú, považujú ho za vykonštruované a účelové. Vedľa vrcholných predstaviteľov vládnuceho hnutia polícia obvinila ďalších deväť ľudí.

Patrí k nim Babišova manželka Monika Babišová a jeho dve dospelé deti z prvého manželstva. Poslanci vydali prvýkrát predstaviteľa hnutia ÁNO ku stíhanie vlani v septembri. O mesiac neskôr boli obvinení, ich stíhanie bolo prerušené po októbrových voľbách do snemovne, kedy Babiš s Faltýnkom znovu získali poslanecké mandáty, a teda aj imunitu.

Spoločnosť Farma Bocianie hniezdo, vtedy ešte pod názvom ZZN AGRO Pelhřimov, patrila do prelomu rokov 2007 a 2008 do Babišovmu Agrofertu. V decembri 2007 sa premenila na rovnomennú akciovú spoločnosť s akciami na majiteľa.

Jediným akcionárom bola akciová spoločnosť ZZN Pelhřimov. Podľa vyšetrovateľov však k zmene nebol ekonomický ani podnikateľský dôvod. Kvôli zmene nebolo možné dohľadať majiteľa firmy, ktorá tak získala európsku dotáciu v programe pre malé a stredné podniky. Po niekoľkých rokoch, keď dodržiavala dotačné podmienku, sa spoločnosť vrátila pod Agrofert.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies