ČESKO: Vyhostení Rusi by neboli diplomati, ale nedeklarovaní agenti, tvrdí Babiš

Ak by dnes Česko pristúpilo k vyhosteniu Rusov z pražskej ambasády, nešlo by o diplomatov, ale nedeklarovaných agentov. Na facebooku to uviedol premiér v demisii Andrej Babiš (ANO). Dodal, že svet by sa v takomto prípade nezrútil. Informuje Deník.cz.

Babiš by sa dnes mal stretnúť s kolegami z vlády a rozhodnúť, či diplomatickým krokom reagovať na otravu bývalého ruského agenta Sergeja Skripala nervovým plynom v Británii. Uviedol, že Česko by malo byť s Britániou solidárne.

„Už to označenie diplomat je zlé. Sú to v skutočnosti ľudí, ktorým sa hovorí nedeklarovaní spravodajcovia,“ uviedol Babiš.

Dodal, že v Česku je ich z Ruska údajne najviac z celej Európy. „A ak si niekto myslí, že im ide o dobro našej krajiny, tak sa škaredo pletie. Navyše nás ruská strana škandalózne obvinila z toho, že ten jed novičok sa mal vyrábať u nás. Je to sprostá lož,“ uviedol. Vyhostenie by sa netýkalo skutočných diplomatov, alebo dokonca veľvyslanca, dodal.

Vo svojom tradičnom príspevku na sociálnej sieti Babiš napísal, že Británia má podporu ČR. „Aj keď odchádza z Európskej únie, musíme robiť všetko pre to, aby Európa zostala silná a jednotná. Plus samozrejme Británia je významný člen NATO a z hľadiska európskej i aliančné bezpečnosti je zásadným partnerom pre ČR,“ dodal. Ak Česko vypovie niekoľko ruských spravodajcov, svet sa nezrúti, napísal.

Zdôraznil aj solidaritu s únijnými krajinami. „Bez ostatných európskych krajín za chrbtom by sme nevyrokovali zrušenie ciel na oceľ, čo náš priemysel fakt potrebuje. Takže znovu opakujem, Britániu musíme podporiť. Bodka. Nemôžeme v Európe stále len niečo odmietať, a keď je čas urobiť jasné solidárne gesto, tak zostať bokom . Je potrebné, ako hovorí náš (vládny splnomocnenec pre šport a bývalý hokejový reprezentant) Milan Hnilička, ‚držať kabínu‘, „uviedol.

Summit EÚ minulý týždeň jednoznačne súhlasil s názorom britskej vlády, že za incident je s najväčšou pravdepodobnosťou zodpovedná Ruská federácia. Spravodajský web CNN cez víkend napísal, že dvadsiatka členských krajín EÚ vrátane Česka, by mohla vypovedať ruských diplomatov práve dnes. Babiš skôr povedal, že ČR zvažuje vyhostenie jednotlivcov z ruského diplomatického zboru. O pláne informoval prezidenta Miloša Zemana.

Bývalý agent ruskej vojenskej rozviedky a neskoršie spolupracovník britskej tajnej služby Sergej Skripal a jeho dcéra boli začiatkom mesiaca v juhoanglickom Salisbury terčom útoku nervovo-paralytickou látkou označovanú ako novičok. Británia z otravy viní Rusko a vyhostila 23 ruských diplomatov, Kremeľ obvinenia rezolútne odmieta a na rozhodnutie Londýna odpovedal recipročnými krokmi.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies