Česko vyhosťuje diplomatov kvôli špionáži či politickým sporom. Prehľad incidentov

Premiér v demisii Andrej Babiš v noci na dnes na summite EÚ oznámil, že Česko kvôli kauze Skripal zvažuje vyhostenie niekoľkých ruských diplomatov. Nebolo by to prvýkrát, čo sa ČR uchýli k takémuto kroku. Informujú EuroZprávy.

Január 2000 – Podľa informácií tlače musel Česko opustiť asistent ruského vojenského pridelenca. Údajne získaval citlivé informácie o technológiách NATO aj od úradníkov štátnej správy, ktorí majú prístup k citlivým údajom. Rusko potom vypovedalo z krajiny jedného z českých diplomatov, ktorý pôsobil ako zamestnanec vojenskej sekcie ambasády v Moskve.

24. marca 2003 – Ministerstvo zahraničia vyhostilo vedúceho irackého zastupiteľského úradu v Prahe. O týždeň skôr museli krajinu opustiť štyri nižšie postavení diplomati. Všetci boli vyhostení, pretože sa zaoberali činnosťou, ktorá „sa nezlučuje s ich statusom“, uviedlo MZV.

21. januára 2005 – SR vypovedala bieloruskú diplomatku v reakcii na podobný krok Bieloruska, ktoré musel opustiť český diplomat Pavel Křivohlavý. Minsk ho vinil z porušenia zákonov; podľa tamojších úradov konzumoval alkohol s mladistvými chlapcami a mal s nimi aj sexuálne styky. Navyše bol vtedy na konzultácie do ČR povolaný šéf slovenského zastupiteľského úradu. MZV označilo postup bieloruských úradov za propagandu nedemokratického režimu a tiež podľa českej polície sa Křivohlavý nedopustil trestného činu.

Jar 2005 – Z ČR odchádza diplomat jednej z krajín bývalého Sovietskeho zväzu po tom, čo ho k tomu vyzvali pracovníci vojenskej kontrarozviedky, ktorá odhalila jeho činnosť. Cudzinec, podľa informácií MfD občan Ruska, sa pokúšal nadväzovať kontakty na ministerstve obrany a na generálnom štábe.

Máj 2006 – České úrady odmietli predĺžiť akreditáciu spravodajcovi ruskej vládnej tlačovej agentúry RIA-Novosti Leonidovi Sviridovi, ktorý bol podľa informácií tlače odhalený ako agent. Podľa špekulácií médií bol tento krok dôvodom, prečo ruské úrady nepredĺžili koncom leta akreditáciu moskovskému spravodajcovi Českej televízie Janu Moláčkovi.

17. augusta 2009 – Z ČR bol vyhostený zástupca vojenského pridelenca pri ruskom veľvyslanectve. Ďalšiemu diplomatovi české úrady odporučili, nech sa nevracia z dovolenky. Vojenské spravodajstvo údajne získalo informácie, že obaja diplomati zrejme pracujú pre ruské tajné služby.

17. mája 2011 – Česko vyhostilo dvoch diplomatov ukrajinského veľvyslanectva v Prahe. Rozbuškou česko-ukrajinskej roztržky bola kauza dvoch pracovníkov vojenskej sekcie českého zastupiteľského úradu v Kyjeve, ktoré ukrajinská kontrarozviedka obvinila zo zhromažďovania utajovaných informácií o ukrajinskej zbrojnej výrobe a vyhostila z krajiny.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies