ČESKO: Za spory v rodine súd poslal súrodencov do ústavu
Vyhrotené vzťahy medzi rozvedenými rodičmi sa zásahmi súdov, ktoré za posledných niekoľko rokov trikrát úplne zmenili to, v koho starostlivosti a ako deti budú vychovávané, viedli nakoniec k tomu, že trojica súrodencov skončila v ústave.

 

Deti vo veku pätnásť, deväť a sedem rokov už majú za sebou zážitky, ktoré by nechcel mať asi nikto. Rozchod rodičov, vyostrené situácie sprevádzané zákroky polície, zverenie do starostlivosti matky, otca i striedavej starostlivosti, najrôznejšie vyšetrenia a skúmanie, informuje portál novinky.cz

K tomu v polovici apríla pribudlo aj umiestnenie do Zariadenia pre deti vyžadujúce okamžitú pomoc pri Detskom domove.


Sudkyňa bola nekompromisná

Okresný súd v Českých Budejoviciach poslal deti do ústavu potom, čo najstarší chlapec, ktorý bol v starostlivosti otca, dlhé mesiace odmietal chodiť za svojou matkou. Dvaja mladší súrodenci mali nariadenú striedavú starostlivosť. Súd sa problémy s matkou rozhodol vyriešiť tak, že u nej nariadil tiež striedavú starostlivosť.

Rozhodol o nej 21. marca a už 9. apríla nechal umiestniť všetky deti do “neutrálneho výchovného prostredia”. Sudkyňa Jana Němcová rozhodla o vytrhnutí detí zo všetkých rodinných i kamarátskych väzieb napriek tomu, že obaja rodičia podľa nej majú k deťom pekný vzťah a želajú si podieľať sa na ich výchove.


Takéto opatrenie by sa malo uplatňovať až vo chvíli, keď nejde nič robiť a kedy sú deti skutočne akútne ohrozené,
hovorí
advokát otca Ladislav Dusil

 

“Nariadiť predbežné opatrenie o umiestnení maloletých do neutrálneho prostredia za účelom diagnostiky považuje súd za krajné opatrenie pri riešení situácie a vzťahov v rodine, však teraz boli všetky ostatné opatrenia vyčerpané a súdu neostáva iná možnosť, ako zabrániť negatívnemu vplyvu rodičov a traumatizácii detí,” vysvetluje svoje rozhodnutie.

Podľa verdiktu otec ustrnul v čase rozchodu, kedy podľa súdu matka zlyhávala v každodennom živote, a nie je schopný pripustiť, že u nej došlo k výraznému zlepšeniu.


Otec ich musel odviezť do detského domova

Matka podľa znalcov totiž trpela mentálnou anorexiou a závislosťou na alkohole. Otec má podľa znalcov tendencie k autoritatívnemu vystupovaniu a zníženú empatiu.

Podľa súdneho rozhodnutia musel deti odviezť do ústavu sám otec. “Nedokážete si predstaviť odvoz a odovzdanie detí. Niekoľkohodinový plač a snaha dostať deti z auta nás navždy poznamenali. Nikto z môjho okolia nevidí akúkoľvek logickú spojitosť medzi odmietnutím syna chodiť k matke a následným umiestnením dobre prosperujúcich detí z ich normálneho prostredia do detského domova. Vnímam to ako trest pre deti i mňa za to, že syn nechcel poslúchnuť rozhodnutia súdu, ” opísal otec.

Otec sa proti predbežnému opatreniu o umiestnení detí do neutrálneho prostredia odvolal, Krajský súd v Českých Budějoviciach ale rozhodnutie nižšej inštancie potvrdil s tým, že ide o krajné opatrenie, ale sama situácia je vraj výnimočná.

“Som v praxi už 33 rokov, a nepamätám prípad, kedy by boli takto deti odobraté. V rodine boli spory, ale tie podľa môjho nezakladali podmienky na odňatie detí. Takéto opatrenie by sa malo uplatňovať až vo chvíli, keď nejde nič robiť a kedy sú deti skutočne akútne ohrozené, “povedal advokát otca Ladislav Dusil.

Iný názor mala advokátka matky Anna Dvořáková. “Súdu už nič iné nezostalo,” uviedla. Právo oslovilo s prosbou o vyjadrenie aj vedenie a zamestnancov detského domova, tí ale nechceli oznamovať akékoľvek podrobnosti.

 

Čítajte tiež:

 

http://www.eurorespekt.sk/otca-so-synom-po-zachvate-v-nemocnici-odmietli-museli-ist-po-vymenny-listok/

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies