ČESKO: Zeman chcel milosť pre ruského hackera, ktorého chcú z Česka získať USA i Rusko
PODPORIŤ

O hackera majú enormný záujem USA aj Rusko. Obe veľmoci tvrda, že sa dopustil zločinov proti ich občanom. Američania ho podozrievajú z krádeže desiatok miliónov osobných dát, Rusi z odpredaja v prepočte niekoľkých desiatok tisíc korún, ktoré mal ukradnúť cez internet.

Informujú Lidovky.cz.

Finálne rozhodnutie bude na ministrovi spravodlivosti. Kvôli tomu sa šéf českej justície Robert Pelikán (ANO) ocitol v nezávideniahodnej situácii. Z jednej strany hrozia – prípadným zastavením do USA – zhoršenie diplomatických vzťahov so  spojencom v NATO. Zo strany druhej musí odolávať tlaku prezidenta Miloša Zemana, ktorý by rád splnil želanie Rusov.

Ako už Pelikán verejne vyhlásil, Zeman ho opakovane vyzval, aby Nikulina vydal do Ruska. Teraz LN zistili, že prezidentove intervencie boli podstatne robustnejšie. Zeman v jeden moment zvažoval využiť aj svoju výlučnú právomoc udeľovať milosti. “Trpezlivo sa mu muselo vysvetliť, že je to síce zaujímavý nápad, ale cudziemu štátnemu príslušníkovi, o ktorého vydanie žiadajú cudzie krajiny, na ktorých území mal spáchať zločin, český prezident udeliť milosť nemôže,” prezradil vysoko postavený zdroj oboznámený s prípadom.

Minister Pelikán rozhovor na tému Nikulin odmietol a diplomatické korčuľovanie je zrejmé aj zo slov hovorcu Hradu. Ten najprv označil otázky LN za špekulácie, aby následne svoje vyjadrenie rozviedol. “Ide o stretnutie medzi štyrmi očami, ktoré si žiadajú diplomatickú zdržanlivosť, bežnú vo vyspelých krajinách,” napísal Jiří Ovčáček.

Okrem Zemanových príhovorov však Rusi vsádzajú aj na reciprocitu. Ako zistili LN, v októbri v tichosti prepustili na základe českej žiadosti slovenského občana T. Rim., Ktorý sa ocitol vo väzbe na Kryme. Od roku 2000 na neho má pritom vyhliadnuté česká justícia. Vydanie potvrdil LN jeho advokát Jan Švarc

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies