ČESKO: Zeman pre ľudí predstavuje „istotu minulosti“, tvrdí Marek Hilšer

Lekár a bývalý kandidát na prezidenta Marek Hilšer získanú podporu vo voľbách pripisuje svojej nezávislosti a slobode, ľudia podľa neho úprimnosť vycítili.

So vstupom do prezidentských volieb je spokojný, aj keď mu priniesli aj zodpovednosť. Či sa Hilšer zapojí do prípadnej budúcich prezidentských volieb, nechcel teraz komentovať. „Teraz nad tým nepremýšľam. Čo bude za päť rokov, je otázka,“ povedal. „Sám to cítim tak, že by sa tieto veci dvakrát robiť nemali,“ dodal.

Hilšer sa domnieva, že rozhodnutie ľudí, ktorí už v prvom kole podporili Jiřího Drahoša, pretože verili v jeho schopnosť poraziť Miloša Zemana, nebola zrejme dobrá úvaha. Mali vraj uprednostniť kandidáta, ktorý im bol bližšie. Podporu Zemana si vysvetľuje tak, že pre voličov znamenal istotu minulosti, informujú eurozpravy.cz

Hilšer  je spokojný s tým, že kandidoval – a to aj vďaka podpore, ktorej sa mu dostalo. „Myslím si, že sa dobré dielo podarilo. „Rad ľudí hovorí, že to pre nich bolo osvieženie, písali mi, že išli radi k voľbám, nielen kvôli mne, ale aj kvôli ďalším kandidátom. Že dlho nešli k voľbám s tým, že mali radosť, že môžu voliť niekoho, u koho cítia, že s ním rezonujú, „povedal.

Iní mu podľa jeho slov ďakovali za inšpiráciu, vďaka ktorej chcú vstúpiť napríklad do diania v obci. „To bolo presne to, čo som od tej svojej kandidatúry očakával. Dať príklad, že to ide, aj keď je človek úplne z ulice, ale keď má nejaké presvedčenie, nejakú myšlienku, tak že ju môže uskutočniť, „zdôraznil. Kandidatúra mu ale podľa jeho slov priniesla aj zodpovednosť.“ Že človek nemôže len tak zrazu zmiznúť, pretože by to bolo popretie toho, čo som robil, „dodal.

Prezidentské voľby boli podľa neho veľmi ovplyvnené postojom hľadania niekoho, kto má šancu poraziť Zemana. Poznamenal, že ľudia sa rozhodli často podporiť Drahoša, pretože mali predstavu, že bude schopný získať hlasy od voličov Zemana alebo nerozhodnutých. „Ale myslím, že to nebola úplne dobrá úvaha. Ukázalo sa, aj keď to bolo tesné, že to tak nie je,“ povedal.

Dôveru od voličov, ktorí ho podporili, vysvetľuje tým, že nebol zaviazaný veľkým sponzorom ani politickým zoskupeniam a mohol hovoriť slobodne. „Táto sloboda je podľa mňa strašne dôležitá. V momente, kedy začnete niečo hrať a presviedčať ľudí o niečom, čomu úplne sám neveríte a robíte to potrebné preto, že vám to niekto povedal, alebo ste nejako zaviazaný, tak to ľudia skôr či neskôr vycítia, „poznamenal. Zároveň povedal, že možno tiež pre ľudí bola dôležitá nádej na zmenu a autenticita kandidáta.

Zeman podľa neho zvíťazil preto, že pre ľudí predstavuje „istotu minulosti“. „Hovorí sa tomu retropia, ako je utópia, tak retropia je štát, ktorý sa zakladá na minulosti, na tom, že ľudia spomínajú v dobrom,“ povedal. Myslia si, že mnoho ľudí sa obáva „tekutej modernity“, že sa svet mení veľmi rýchlo a nie je jednoduché sa v zmenách orientovať. Vo voľbách ale nebol nikto, kto by ľudí ubezpečil, že sa budúcnosti báť nemusí.

„Myslím si, že pán Drahoš nebol ten človek, ktorý by mohol týmto smerom zapôsobiť. To by mohol niekto z novej generácie, možno by to tí ľudia vzali úplne inak, „dodal Hilšer. Teraz je podľa neho potrebné pracovať na vytvorení dôvery v to, že“ keď sa za veci postavíme a nebudeme sa báť a budeme sa dobre vzdelávať, budeme budovať kvalitný vzdelávací systém a tak ďalej, tak že sa jednoducho nemáme čoho báť „.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies