Cez 1000 ukrajinských provládnych veteránov z Donbasu spáchalo samovraždu
Viac ako 1000 provládnych ukrajinských vojakov, ktorí bojovali na východe Ukrajiny proti proruským separatistom, spáchalo samovraždu. Uviedol to dnes predseda výboru ukrajinského parlamentu pre záležitosti veteránov Oleksandr Treťjakov. Konfliktom na Donbase podľa neho prešlo 329.500 Ukrajincov. Konflikt, ktorý si od apríla 2014 vyžiadal cez 10.000 obetí na životoch, býva v Kyjeve označovaný za “protiteroristickú operáciu”.


“Na Ukrajine už viac ako tisíc ľudí, ktorí bojovali v protiteroristickej operácii, skoncovalo so svojím životom. V tejto vojne sa používajú aj delostrelecké zbrane. A prirodzene sa vyskytujú všetky s tým súvisiace psychologické traumy. Pre vojakov je to najhoršie, mnohí utrpeli,” uviedol na konferencii o integrácii veteránov Treťjakov, ktorý je poslancom za prezidentovu vládnucu stranu Blok Petra Porošenka.

Portál ukrajinská pravda pripomenul vyjadrenie prezidentovej splnomocnenkyňe pre veteránov z Donbasu, podľa ktorej v súčasnosti v krajine neexistuje žiadna starostlivosť o duševné zotavenie účastníkov bojov. Minulý mesiac vláda však oznámila, že začala pracovať na vytvorení ministerstva pre záležitosti veteránov.

Celkom je na Ukrajine viac ako 1,6 milióna veteránov, čo predstavuje štyri percentá obyvateľstva.

Vlani v septembri ukrajinský minister obrany Stepan Poltorak odvolal hlavného psychiatra rezortu. Plukovník Oleg Druz si rozhneval veteránov  údajným vyhlásením v parlamente, že 93 percent z nich potenciálne predstavuje nebezpečenstvo pre spoločnosť a malo by sa liečiť.

Denník Ukrajinská pravda vtedy upozornil, že plukovník Druz počas konferencie o psychických problémoch demobilizovaných vojakov, hovoril niečo iné, než tvrdili urazení veteráni.

Druz konkrétne uviedol, že podľa zahraničných skúseností sa bývalí vojaci môžu stať po návrate z bojov do civilu hrozbou pre vlastné rodiny aj pre celú spoločnosť. Podľa štatistík 98 percent z nich potrebuje odbornú podporu a pomoc, aby sa vysporiadali s problémami, ako je sklon k hádkam a zvýšená agresivita, znížená schopnosť pracovať, zhoršenie chronických ochorení, alkoholizmus, asociálne správanie, vyššia miera samovrážd a skrátenie dĺžky života.

Štyri pätiny bojovníkov na Donbase podľa plukovníka zažili stres, ktorý sa u štvrtiny premenil v posttraumatickú stresovú poruchu. Súčasne sa za plukovníkovým chrbtom premietali grafy, z ktorých jeden pod titulkom “skrytý nepriateľ” upozorňoval, že 93 percent veteránov sa hanbia alebo sa bránia priznať si psychické ťažkosti.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies