Chorváti predčasne ukončili návštevu Belehradu kvôli urážkam

Delegácia vedená predsedom chorvátskeho parlamentu Gordanom Jandrokovićom včera nečakane ukončila návštevu Belehradu. Reagovala tak na správanie poslanca a vodcu srbských radikálov Vojislava Šešelja, ktorý svojich kolegov z Chorvátska urážal a priamo v budove parlamentu a pošliapal chorvátsku vlajku. Informoval o tom server BalkanInsight.

„Napriek veľmi dobrému začiatku oficiálnej návštevy kvôli tomuto správaniu, pri ktorom bola napadnutá chorvátska dôstojnosť, sme cestu zrušili,“ uviedol chorvátsky parlament vo svojom vyhlásení. Delegácia sa mala ešte vo štvrtok stretnúť so srbským prezidentom Aleksandrom Vučicom a premiérkou Anou Brnabičovou.

Šešelj, ktorý bol odsúdený na desať rokov väzenia za podnecovanie k vojnovým zločinom počas vojny v Juhoslávii v 90. rokoch minulého storočia, chorvátskych poslancov urážal a pokrikoval na nich „Ustašovci“, čo je označenie chorvátskych fašistov. Jeho správanie odsúdila aj šéfka parlamentu Maja Gojkovičová. Nazvala ho „brutálnym pokusom poslanca Vojislava Šešelja ohroziť dôstojnosť srbského parlamentu a delegácie chorvátskych poslancov“.

„Zneuctenie chorvátskych štátnych symbolov nemôžeme dopustiť. Ide rovnako o urážku srbského ľudu, ktorý sa pýši tradičnou pohostinnosťou,“ dodala Gojkovičová.

Šešeljova strana naopak vydala vyhlásenie, v ktorom sa incidentom chváli a tvrdí, že ani „päť členov ochranky nebolo schopné vziať Šešeljovi a ešte ďalšiemu poslancovi transparent a vlajku“.

Mechanizmus OSN pre medzinárodné tribunály (MICT) minulý týždeň v Haagu v odvolacom konaní čiastočne vyhovel obžalobe a oslobodzujúci prvostupňový verdikt Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) nahradil odsúdením Šešelja, aj keď mu miesto žalobcovia navrhovaných 28 rokov uložil len desaťročné väzenie. Vzhľadom k tomu, že strávil už 11 rokov vo väzbe, k jeho výkonu nemusí nastúpiť. Medzi srbskými právnikmi sa ale teraz vedie debata, či by tento rozsudok nemal mať vplyv na Šešeljov mandát poslanca parlamentu.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies